Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/diyareas/public_html/libraries/pear/PEAR.php on line 494

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/diyareas/public_html/libraries/pear/PEAR.php:494) in /home/diyareas/public_html/include/Jaws/Layout.php on line 687

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/diyareas/public_html/libraries/pear/PEAR.php:494) in /home/diyareas/public_html/include/Jaws/Layout.php on line 688

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/diyareas/public_html/libraries/pear/PEAR.php:494) in /home/diyareas/public_html/include/Jaws/Layout.php on line 689
گردشگری و تفاهم نامه های بی سرانجام - مجله ايرانگردي و گردشكري ديار آشنا

مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا
مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا
مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا
مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا

گردشگری و تفاهم نامه های بی سرانجام


image635528636571846334.jpg

گردشگری و تفاهم نامه های بی سرانجام

چندیست بازار امضای تفاهم نامه داغ است از ایتالیا و فرانسه گرفته تا عمان و صربستان. اما سرانجام این تفاهم نامه ها مشخص نیست.

به گزارش پایگاه خبری جهان گردش ( jalalnews) به نقل از خبرگزاری میراث فرهنگی- این روزها بازار انتشار اخبار انعقاد تفاهم نامه و امضای قراردادها فی مابین ایران و کشورهای مختلف داغ است و البته مسئولان میراث فرهنگی و گردشگری نیز از این بازار داغ غافل نشده اند و هر روز خبر جدیدی از منعقد شدن تفاهم نامه ای جدید با کشورهای مختلف منتشر می کنند.

 

به گزارش CHN، آنها معتقد هستند؛ پس از لغو تحریم‌ها، روند فعالیت‌های گردشگری توسعه خواهد یافت و روز به روز بر تعداد گردشگران ورودی به ایران افزوده می‌شود. از این رو امیدوار هستند در چارچوب تفاهم نامه هایی که بین دو کشور در حوزه پژوهش و میراث فرهنگی بسته می شود زمینه و بستر، اجرای پروژه‌های مشترک بیشتری بین دو کشور ایجاد شود.

 

اما این تفاهم نامه ها که سالهاست خبر امضای آن به گوش می رسد چه ثمری برای میراث فرهنگی و گردشگری داشته اند؟ با وجود آنکه مسئولان از اراده جدی برای افزایش امکانات گردشگری، تسهیل شرایط صدور ویزا، گسترش دفاتر اطلاع رسانی و توسعه شبکه حمل و نقل سخن می گویند، روند این امور چگونه پیش می رود؟

 

ایتالیا

یکی از این قراردادها سند همکاری مشترک ایران و ایتالیا بود که خبر تهیه آن در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری منتشر شد. حتا، "داریو فراچسکینی" وزیر میراث و فعالیت‌های فرهنگی و گردشگری ایتالیا نیز در دیداری که "مسعود سلطانی فر" رییس سازمان میراث و گردشگری داشت بر علاقه مردم ایتالیا به آشنایی با فرهنگ ایران تاکید کرد و گفت: «آنها می‌خواهند سفر به این کشور را تجربه کنند در مقابل بسیاری از ایرانی‌ها هم سفر به ایتالیا را در برنامه خود دارند و ما می خواهیم شهروندان ایرانی که ایتالیا را به عنوان مقصد انتخاب می کنند به نقاط بیشتری از کشور ما سفر کنند و فقط به دیدن چند شهر بزرگ بسنده نکنند.»

هرچند وزیر میراث و فعالیت‌های فرهنگی و گردشگری ایتالیا از علاقه مردمش برای سفر به ایران خبر می دهد اما مردم ایتالیا تا چه اندازه با جاذبه های ایران آشنایی دارند؟ ایران تا چه اندازه سفر را برای آنها تسهیل کرده است؟ آیا ایتالیایی ها از آنچه در گردشگری ایران اتفاق می افتد اطلاع دارند؟ رسانه های ایتالیا درباره گردشگری ایران چه می گویند؟

 

این سوالاتی است که نه تنها درباره جذب گردشگر از ایتالیا بلکه درخصوص سایر بازارهای هدف گردشگری مطرح می شود. روسیه، فرانسه، صربستان و حتا عمان که چندی پیش تفاهم نامه همکاری با آن منعقد شد و همه آنها یک پاسخ یکسان دارند.

 

روسیه

با روسیه نیز تفاهم نامه مشترک امضا کردیم. چنانکه افزایش همکاری ها در بخش های مختلف از جمله توسعه همکاری های انرژی، نفت، نیروگاهی، صنعتی، بازرگانی، علمی و فناوری، گردشگری و فرهنگی و همچنین گسترش فعالیت بخش خصوصی از جمله اجزای نقشه راه امضا شده به شمار می رود که می تواند ارزش روابط اقتصادی تهران و مسکو را به سالانه ۱۰ میلیارد دلار برساند.

 

اما نکته ای درباره توسعه همکاری های گردشگری بین ایران و روسیه وجود دارد. هم‌زمان با سهم ۲۰ هزار نفری ایران از گردشگران روس در سال ۲۰۱۴، ترکیه مقصد ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار شهروند روس برای سفرهای گردشگری در سال گذشته میلادی بوده است.چرا؟

شرکت کنندگان در نشست یکروزه "بررسی چالش های صنعت گردشگری ایران از نگاه جامعه روس" پاسخ روشنی به این سوال داده اند. آنها از این صنعت به عنوان حلقه مفقوده توسعه مناسبات همه جانبه میان دو کشور همسایه ایران و روسیه یاد کرده و بر ضرورت تلاش دو طرف برای رونق گرفتن این بخش تاکید می کنند.

 

حتا یکی از مدیران شرکت های گردشگری روسیه که سالهاست در زمینه ساماندهی سفر گردشگران ایرانی به روسیه و بالعکس فعال است درباره مشکلاتی که گردشگران روس در ایران با آن روبه رو هستند می گوید: «یکی از مشکلات اساسی تورهای اعزامی روسیه به ایران، نبود راهنماهای متخصص و متبحر است که بتواند به زبان روسی تاریخ و تمدن ایران را به گونه ای غنی برای گردشگران تشریح کنند.»

 

کورینوا معتقد است: از آنجا که گردشگران روس اعزامی به ایران با گردشگران اعزامی به مناطق دیگر از این کشور متفاوت هستند و بخش عمده آنها گردشگران فرهنگی محسوب می شوند، راهنماهای تور ایرانی باید به تاریخ و فرهنگی این کشور تسلط کافی داشته باشند. در عین حال نبود کتاب جامع راهنمای گردشگری ایران به زبان روسی یکی دیگر از مشکلات گردشگران روس در سفر به ایران است.

 

اما از زیرساخت ها نمی توان چشم پوشی کرد چنانکه فعالان گردشگری از کمبود مراکز اقامتی مناسب گردشگران خارجی و نبود زیرساخت های مناسب در این حوزه خبر می دهند. با این وجود سفیر ایران در روسیه معتقد است: «هر چند در نقش توسعه زیرساخت های گردشگری در مناطق گردشگر پذیر ایران در زمینه جذب گردشگران روس شکی نیست اما کمبود امکانات نمی تواند شاخص خوبی برای توجیه رقم ناچیز مبادله گردشگر بین دو کشور باشد

 

فرانسه

چندی پیش نیز با موفقیت ایران در مذاکرات هسته ای، رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در دیدار با استفان لفول، وزیر کشاورزی و جنگلداری و ماتیاس فکل، دبیر دولت و مسوول تجارت خارجی فرانسه، با ارائه پیشنهاد تهیه پیش‌نویس تفاهم‌نامه توسعه همکاری‌های گردشگری ایران و فرانسه، گفت: «این پیش‌نویس می‌تواند شامل چگونگی همکاری‌ها، شفاف شدن دستور کار و چارچوب همکاری‌ها در حوزه گردشگری بین دو کشور باشد.»

  

مسعود سلطانی‌فر تصریح کرد: «این امکان وجود دارد که تفاهم‌نامه توسعه همکاری‌های گردشگری بین ایران و فرانسه، پس از تهیه و نهایی شدن در خلال سفر دکتر روحانی، رئیس‌جمهوری ایران به فرانسه، به امضا برسد.» به گفته او، ایران در حال ایجاد تسهیلات مورد نیاز برای حضور و فعالیت جدی‌تر بخش خصوصی داخلی و خارجی است تا سرمایه‌گذاری در این بخش در کوتاه‌ترین زمان ممکن به نتیجه برسد.

 

به گزارش CHN، تمام این صحبتها در حالی مطرح می شود که فعالان گردشگری از طولانی بودن مراحل سرمایه گذاری در حوزه گردشگری گله می کنند. به طور مثال می توان گفت، دریافت مجوز برای ساخت یک هتل بیش از یک سال زمان می برد و در بیشتر موارد سرمایه گذاران به دلیل درگیر شدن در بروکراسی اداری از ادامه کار سر باز می زنند. از دیگر سو پس از دریافت مجوز ساخت، سرمایه گذاران با مشکلات دیگری همچون پرداخت عوارض شهرداری، چالش های اماکن و نیروی انتظامی، تسهیلات بانکی،مقرارت دست‌وپا گیر و ... روبه رو می شوند.

 

البته در حال حاضر نیز با توجه به وضعیت اروپا و حملاتی که فرانسه را به رکود برده است نمی توان امید چندانی به رونق گردشگری ایران و اروپا داشت. چنانکه در حال حاضر نیز سهام آکور فرانسه به عنوان بزرگ‌ترین اپراتور هتل اروپا نیز که چندی پیش برای بهره‌برداری و آموزش در دو هتل فرودگاه امام خمینی(ره) به ایران آمده بودند با افت     ۹ تا ۱۰ درصدی روبه رو شده است.

ایران با داشتن مجموعه ای توانمندی های گردشگری منحصربفرد از صادرات نفت سالانه حدود ۵۰ میلیارد دلار درآمد دارد در حالی که فرانسه با هر سال بیش از ۷۰ میلیارد دلار از صنعت گردشگری درآمد کسب می کند.

 

عراق

اگر از کشورهای اروپایی و تفاهم نامه هایی که برای جذب گردشگر منعقد شد و تاثیری که دیده نشد بگذریم، به تفاهم نامه ای می رسیم که با کشور همسایه یعنی عراق منعقد شده است. در این تفاهم نامه توافقاتی برای جلوگیری از قاچاق اشیاء تاریخی، همکاری در حوزه مرمت آثار باستانی، همکاری ایران برای ثبت جهانی قبرستان وادی السلام، مرمت نسخ خطی مد نظر قرار گرفته است و البته بخش گردشگری که یکی از مهمترین مفاد آن است. تفاهم نامه ای که قرار بود آغازی باشد برای ساماندهی تورهای ورودی از عراق و به تبع آن تورهای خروجی به عتبات عالیات.

 

همکاری های متقابل در حوزه گردشگری مذهبی،تشکیل بانک اطلاعاتی، ایجاد دفاتر اطلاع رسانی گردشگری در دو کشور، برگزاری نمایشگاه های مشترک و … از دیگر محورهای مورد تاکید دراین یادداشت تفاهم است.

 

اما با وجود تاکیداتی که در ساماندهی دفاتر خدمات مسافرتی در مرز ایران و عراق و شهرهای مذهبی عراق وجود دارد تاکنون تنها چند دفتر موفق شده اند مجوز فعالیت را دریافت کنند و هنوز گزارش مشخصی از فعالیت و کارکرد آنها منتشر نشده است.

 

عمان و صربستان

در راستای امضای تفاهم نامه های گردشگری نام عمان و صربستان نیز به چشم می خورد. که البته سندی که برای ارتقای روابط دوستانه میان ایران و عمان منعقد شد و قرار است آغازی برای همکاری در حوزه گردشگری، بازاریابی و تبلیغات گردشگری و آموزش و تبادل تجربیات و مهارت‌ها باشد، در راستای اجرای مفاد یادداشت تفاهم همکاری‌های گردشگری است که در تاریخ ۱۵ مهر سال ۸۳ به امضا رسیده است و قرار است ۳ سال اعتبار داشته باشد. حال باید دید آیا اعتبار ۳ ساله می تواند تضمینی برای تحقق چنین تفاهم نامه هایی باشد یا نه. 

گزارش: معصومه دیودارخدمات دیار آشنا

 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا

جشنواره گشتانه با 100000000 ریال جایزه

افتخارات دیار آشنا

 • افتخارات دیار آشنا
 • افتخارات دیار آشنا
 • افتخارات دیار آشنا
 • افتخارات دیار آشنا
 

مراكز گردشكري منتخب ايران

 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران

باشگاه ديار آشنا