Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/diyareas/public_html/libraries/pear/PEAR.php on line 494

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/diyareas/public_html/libraries/pear/PEAR.php:494) in /home/diyareas/public_html/include/Jaws/Layout.php on line 687

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/diyareas/public_html/libraries/pear/PEAR.php:494) in /home/diyareas/public_html/include/Jaws/Layout.php on line 688

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/diyareas/public_html/libraries/pear/PEAR.php:494) in /home/diyareas/public_html/include/Jaws/Layout.php on line 689
وقتی گل سرسبد جاذبه های گردشگری کرمانشاه پژمرده می شود ! - مجله ايرانگردي و گردشكري ديار آشنا

مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا
مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا
مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا
مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا

وقتی گل سرسبد جاذبه های گردشگری کرمانشاه پژمرده می شود !


13930107000123_photoa_14460443131100788929.jpg

وقتی گل سرسبد جاذبه های گردشگری کرمانشاه پژمرده می شود !

«اجاره‌نشین خوش‌نشین»؛ حکایت شرکت توسعه گردشگری و طویل‌ترین غار آبی آسیا

حکایت شرکت توسعه گردشگری و طویل‌ترین غار آبی آسیا به «اجاره‌نشین خوش‌نشین» تبدیل شده و گل سرسبد جاذبه‌های کرمانشاه این روزها حال و روز خوبی ندارد.

به گزارش پایگاه خبری گردشوران(jalalnews ) به نقل از خبرگزاری فارس از کرمانشاه، قدمتی دارد به وسعت ۶۵ میلیون سال و شگفتی‌هایش اما در دل زمین پنهان است؛ در زیر کوه شاهو غوغایی برپاست که جهان را حیران کرده از زیبایی‌های بی‌مثالش.

غاری شگفت‌انگیز که هفتمین اثر طبیعی ملی ایران زمین را به نام خود ثبت کرده است؛ «قوری‌قلعه» یا به زبان بومیان «قوری‌قلا» یدک‌کش لقب طولانی‌ترین غار آبی آسیاست که اسیر بی‌مهری‌ها و کم‌لطفی‌های متولیانش شده است.

نگین اورمانات است و گل سرسبد آثار و جاذبه‌های طبیعی استان کرمانشاه؛ قندیل‌های زیبا و همراهی آن با آبشارها و حوضچه‌های چشم‌نوازش جذابیت خاصی را در دل این کوه پر رمز و راز ایجاد کرده است.

شرکت توسعه گردشگری سالهاست که عهده‌دار حفاظت و ساماندهی غار قوری‌قلعه است که در این سالها تغییرات آنچنانی و در خور نام و شأن این اثر طبیعی خارق‌العاده را در این مجموعه شاهد نبوده‌ایم و این شرکت سرمایه‌گذاری چندانی در این مجموعه انجام نداده است.

فعالیت‌های انجام شده تنها به بلیت‌فروشی ختم می‌شود و البته زیرساخت‌هایی هم در این مجموعه انجام شده، اما این شرکت در مجموع عملکرد و کارنامه خوبی در این زمینه نداشته و نتوانسته تغییرات محسوسی در ارائه خدمات و رسیدگی به این اثر داشته باشد.

تهیه مطالعات جامع برای غار قوری‌قلعه خبر خوشایندی بود که مطرح شد؛ اما تاکنون این طرح روی کاغذ مانده و ضرب و تقسیم‌ها و چرتکه‌اندازی‌هایش هیچ دردی را از این مجموعه دوا نکرده است و همین بی‌برنامگی در توسعه و ساماندهی مجموعه غار قوری‌قلعه موجب شده تا این اثر وضع مناسبی نداشته باشد و وعده‌های ساماندهی آن همچنان روی زمین بماند.

اخیرا زمزمه‌هایی از واگذاری این مجموعه طبیعی گردشگری که همواره پذیرای گردشگران و توریست‌های بسیاری است به بخش خصوصی شنیده می‌شود تا شاید سرمایه‌گذاران بومی بتوانند با کنار زدن بخش دولتی که همواره در این عرصه‌ها ناکارآمد عمل می‌کند رونق دوباره را برای این منطقه به ارمغان آورند.

*تهیه بسته‌های سرمایه‌گذاری برای ورود بخش خصوصی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمانشاه در این خصوص به خبرنگار فارس گفت: این مجموعه از حدود سال ۸۷ در اختیار شرکت توسعه گردشگری قرار گرفته است.

علی فعله‌گری بیان داشت: به هر حال آئین‌نامه مناطق نمونه گردشگری باید رعایت شود و پس از آغاز به کارم شرکت توسعه گردشگری را موظف کردم به اینکه مطالعات جامع آن‌را ظرف ۶ ماه ارائه دهد.

وی خاطرنشان کرد: مسائل و مشکلات زیادی گریبانگیر شرکت توسعه گردشگری در این منطقه همچون مشکلات معارض و عدم مدیریت یکپارچه بوده که باید با یک مدیریت واحد، تصمیم واحدی برای آنجا گرفته شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمانشاه ادامه داد: به شرکت توسعه گردشگری اعلام کردیم که یا خودش برای آنجا طرح داشته باشد و یا آن‌را به بخش خصوصی واگذار کند تا در بخش‌های قابل واگذاری سرمایه‌گذاری کنند.

فعله‌گری با بیان اینکه طرح توسعه این مجموعه در حال طی مراحل نهایی است، افزود: برای کاروانسرای شاه‌عباسی بیستون نیز همین سیاست را در پیش گرفتیم و اعلام کردیم که شرکت مادر تخصصی توسعه گردشگری باید به این موضوع ورود کند که این اتفاق هم افتاد.

وی با اشاره به سفر معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به استان کرمانشاه در هفته دولت امسال، گفت: وی دستور اکید داد که ظرف دو ماه آینده باید تکلیف این مجموعه مشخص شود.

فعله‌گری یادآور شد: اعضای شرکت توسعه گردشگری طی روزهای اخیر با استاندار کرمانشاه دیدار و از مجموعه قوری‌قلعه بازدید کردند و تصمیمات خوبی در سطح کلان برای این مجموعه گرفته شد و قرار شد این شرکت بسته‌های سرمایه گذاری را آماده کند.

وی تصریح کرد: پکیج‌های سرمایه‌گذاری شامل ورود روستای قوری‌قلعه با موضوع اقامت‌های بوم‌گردی هم می‌شود و غار هم در بازه زمانی کوتاه مدت به وضعیت مناسب می‌رسد.

بوی با بیان اینکه قوری‌قلعه منطقه وسیع نمونه گردشگری مطرح در سطح ملی و بین‌المللی است، گفت: قطعا سرمایه‌گذاران بومی برای بسته‌های سرمایه‌گذاری اقامتگاه، صنایع‌دستی و... در اولویت هستند.

*طرح توسعه غار قوری‌قلعه را به‌زودی اجرایی می‌کنیم

اظهارات چندی پیش مدیر شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی استان کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس نشان از تلاش‌های این شرکت برای آغاز طرح جامع توسعه غار قوری‌قلعه داشت و اینکه در سفر مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری ایران این طرح کلید اجرایی آن زده شود.

وحید شامبیاتی با اشاره به طرح توسعه این غار که مدت‌ها روی کاغذ مانده است، گفت: طرح توسعه غار قوری‌قلعه ۱۰۰ هکتار و شامل مجموعه‌های اقامتی، تفریحی، رستوران‌ها و در مجموع پکیج کاملی است که در روزهای آینده در مورد آن تصمیمات نهایی اخذ و عملیات آن آغاز می‌شود.

وی به واگذاری این مجموعه طبیعی به شرکت توسعه گردشگری از سال ۸۹ تاکنون اشاره کرد و افزود: در این مدت زیرساخت‌هایی از جمله فاضلاب، برق، پارکینگ، محدوده‌سازی و ... در این مجموعه ایجاد شده است.

وعده ایجاد تغییرات محسوس در این مجموعه تا نوروز ۹۵ خبر دیگری بود که مدیر شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی استان کرمانشاه مطرح کرد.

شامبیاتی در مورد ورود سرمایه‌گذاران به این مجموعه برای انجام پروژه‌های گردشگری نیز گفت: قرار است از ظرفیت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در کنار شرکت توسعه گردشگری به‌ عنوان شرکت دولتی نیز بهره‌مند شویم.

*ایده یک سرمایه‌گذار بومی برای ساماندهی قوری‌قلعه

یک سرمایه‌گذار بومی شهرستان روانسر در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه اظهار کرد: طرح توسعه غار قوری‌قلعه را تهیه کرده‌ام و آن را در جلسات متعدد با استاندار سابق، معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و مدیرکل مناطق نمونه گردشگری کشور مطرح کرده‌ام، اما شرکت توسعه گردشگری که در حال حاضر متولی این غار است با این موضوع همراهی نمی‌کند.

بهرام ایزدی با اشاره به سابقه فعالیت‌های سرمایه‌گذاری خود در بخش‌های مختلفی همچون صنایع تبدیلی کشاورزی و دامپروری صنعتی، متذکر شد: اکنون در بخش توسعه گردشگری و ایجاد زیرساخت‌های این بخش مشغول هستم و قصد سرمایه‌گذاری در غار قوری‌قلعه را دارم.

وی غار قوری‌قلعه را از پتانسیل‌های خدادادی اورامانات برشمرد و گفت: این سرمایه به فراموشی سپرده شده و از سال ۷۶ که این غار به بهره‌برداری رسید تاکنون بسیار دست به دست شده و اقدام مثبتی در آن صورت نگرفته است.

این سرمایه‌گذار بومی بیان داشت: به‌عنوان یک سرمایه‌گذار بومی قصد سرمایه‌گذاری در این غار را دارم تا بتوانم در جذب گردشگر و توریست برای اورامانات و کرمانشاه موثر باشم.

ایزدی با انتقاد از عملکرد شرکت توسعه گردشگری به‌دلیل عدم انجام سرمایه‌گذاری‌های مناسب در این غار، گفت: در این مدت اگر درآمدی هم داشته درآمدش را جای دیگه خرج کرده‌اند و هیچ کاری برای این غار نکرده‌اند و به حال خود رها شده است.

وی این غار را یک سرمایه ملی دانست و تصریح کرد: شرکت توسعه گردشگری به‌جای اشتغالزایی برای دو الی سه هزار نفر در این منطقه، طی این مدت حتی هزینه برق مجموعه را هم پرداخت نکرده است.

این سرمایه‌گذار بومی توسعه و ساماندهی فضای اطراف این غار را از برنامه‌های اصلی خود برشمرد و گفت: هدف اصلی‌ام بازگشایی و ادامه مسیر به طول ۲۰۰ متر با استفاده از نظر کارشناسان خبره داخلی و خارجی با کمترین آسیب به غار است تا با این کار ۳.۵ کیلومتر از غار آماده بازدید شود.

ایزدی آماده‌سازی تونل برزخ را از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته شده برای توسعه غار عنوان کرد و ادامه داد: قصد دارم جاذبه‌هایی در اطراف غار همچون رستوران، شهربازی، پارکینگ، فضاهای ورزشی و بازارچه صنایع‌دستی برای معرفی جاذبه‌های استان ایجاد کنم و تمام این کارها مشروط بر بازپس‌گیری این غار از شرکت توسعه گردشگری است.

وی تصریح کرد: شرکت توسعه گردشگری به‌عنوان یک شرکت دولتی هر سال اعتباراتی را می‌گیرد، اما هیچ کار مثبتی انجام نمی‌دهد و افرادی هستند که منافعی در اینجا دارند و از این شرکت علارغم نظر استاندار و اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری حمایت می‌کنند و حاضر به عقب‌نشینی شرکت توسعه گردشگری نیستند.

ایزدی با بیان اینکه شرکت توسعه گردشگری نه غار را رها و نه در آن سرمایه‌گذاری می‌کند، افزود: به هیچ وجه حاضر به همکاری با شرکت توسعه گردشگری در توسعه غار قوری‌قلعه نیستم و باید از آنها بازپس گرفته شود و آن‌را از اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تحویل بگیرم.

براساس گزارش فارس، وضعیت نابه‌سامان غار قوری‌قلعه خود گواه روشنی بر ناکارآمدی مجموعه متولی آن است و به دلیل و برهان دیگری نیاز نیست؛ این وضعیت به هیچ وجه مناسب و در شأن مجموعه گردشگری قوری‌قلعه به‌عنوان منطقه نمونه گردشگری که قابلیت بین‌المللی شدن را هم دارد نیست و نیازمند توجه جدی و تسریع در توسعه و ساماندهی است.

گزارش از زهرا آقاییخدمات دیار آشنا

 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا

جشنواره گشتانه با 100000000 ریال جایزه

افتخارات دیار آشنا

 • افتخارات دیار آشنا
 • افتخارات دیار آشنا
 • افتخارات دیار آشنا
 • افتخارات دیار آشنا
 

مراكز گردشكري منتخب ايران

 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران

باشگاه ديار آشنا