مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا
مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا
مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا
مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا

سي سنگان، نقطه عطف طبيعت ( بخش اول) *


dsc05403.jpg

سي سنگان، نقطه عطف طبيعت ( بخش اول) *

مجتمع نمونه تفریحی و توریستی سی سنگان در استان مازندران حد فاصل کیلومتر ۲۲ جاده نوشهر- نور قرار دارد.

مساحت آن ۶۰۲ هتکار است و به دلیل وجود دو پدیده منحصر به فرد دریا و جنگل از جمله پارکهای طبیعی تراز اول کشور محسوب می شود.

این پارک با وجود گونه های جنگلی طبیعی از جمله راش، بلوط، نمدار، ممرز، انجلیلی و شمشاد از جمله اکوسیستم های طبیعی و نادر جنگلهای جلگه ای شمال کشور به حساب می آید.

نشریه دیار آشنا- چند هفته پيش در يكى از باغچه هاى تفريحى در فرخزاد، تهران با يكى از ايرانيانى كه بعد از ۲۵ سال زندگى در آمريكا براى تعطيلات به ايران آمده بود بر حسب تصادف آشنا شدم. 

بعداز سلام و احوال پرسي هاى مرسوم برايم جالب بود كه بدانم دوستان و هموطنان ايرانى كه سالها دور از وطن مادريشان بودند به كجاي ايران مسافرت مي كنند؟ مخصوصاً كسي كه بيش از ۲۵ سال خارج از ايران زندگى كرده و بقول خودش بيش از ٦٠ كشور خارجى را در سراسر دنيا بازديد كرده در موقع اقامتش در ايران به كجا رفته و با چه خاطره اي از ايران خارج مي شود.

براى من كه در حرفه گردشگرى فعال هستم، باعث تعجب بود كه اين دوست جديد با اينكه اكثر جاهاى ديدنى ايران مثل شيراز و اصفهان و مشهد و كيش را ديده بود اما پیوسته در باره مكانى در شمال ايران در استان مازندران در شهر نوشهر بنام پارك جنگلى وساحلى سي سنگان با چنان آب و تابى صحبت مي كرد كه گويي در هيج جاى دنيا جنگل و يا دريا وجود نداد.

بنا به گفته ايشان "سي سنگان، نقطه عطف طعبيت" است، اين جمله عجيب در مغز من حك شد،"سي سنگان، نقطه عطف طعبيت"؟

فكر كردم كه ايشان زيادى هيجانى شده است و با گفتار زيركانه خواستم باز به نوعى سوْال خودم را براى وی تكرار كنم، و از او پرسيدم آيا شما به تخت جمشيد و يا شاهچراغ در شيراز رفته ايد؟ ايا ابيانه را ديده ايد؟ نظرتان در باره عمارات عالى قاپو و بازار بزرك تهران، موزه فرش و جواهرات در تهران چيست؟

او با کلام صادقانه اش گفت: بلى همه آنها را ديده ام اما آيا شما تا به حال به سي سنگان رفته ايد؟

راستش كمى خجالت كشيدم كه بگویم نه، چون من بعنوان يك خبرنگار و مدیر رسانه گردشگری طی سالهای گذشته  بيشتر جاهاى ديدنى كشور را ديده بودم، اما بطور خاص به سي سنگان نرفته بودم.

پرسيدم چرا شما اينقدر از اين مكان تعریف می کنید و خوشتان آمده، وقتي كه ما در ايران این همه مکانهای دیدنی و جالب داریم .

اين دوست ايرانى خارجى تبار آهسته ولى با قاطعيت گفت" سي سنگان نقطه عطف طعبيت است" و اين يك موهبت الهى است كه فقط در آنجا  دیده مي شود .

جنگلى سبز با درختان شمشاد كه جزو سه جنگل دارای شمشاد ایران است كه بعد از ميليونها سال هنوزپا بر جاست و دوم جنگل ديگر در اثر يخبندان دوره دوم محيط زيست از بين رفته اند و تنها جنگل درخت شمشاد با اين عظمت است كه توانسته بعداز ميليونها سال به خاطر كوه دماوند زنده بماند.

فضاى اكوسيستم اين جنگل در دنيا جايگاه مخصوص خود را دارد و بخاطر اهميت اين جنگل در يونسكو به عنوان يكى از مراتع قديمى دنيا ثبت شده است.

درياى سي سنگان نيلى است  و نزديكترين فاصله بين دريا و جنگل را براحتى مي توانيد در این مکان ببينيد.

خود پیشینه داستان تاريخى سي سنگان و سواحل آن شاهد بخش مهمى از تاريخ ايران است كه فقط در نشست با افراد بومى اين منطقه مي توان عظمت آن را دريافت.

خلاصه آن شب  با شنیدن  این صحبت ها راجع به یکی از جاذبه ای گردشگری کشور ،تاثير زيادى در روح و روان من گذاشت كه چطور دوستان ايرانى كه در خارج از كشور هستند با چه علاقه خاصى در مورد ما در وطن جستجو مي كنند و تا چه اندازه به ايران و مراكز ديدنى ايران اشناي دارند.

با خودم عهد كردم كه حتماً قبل از چاپ نسخه بعدى نشريه ديار آشنا سفرى به سي سنگان يا بقول آن دوست خارجى ،" نقطه عطف طبیعت" داشته باشم.

روز بعد با اندكى  جستجو در گوگل سايت سي سنگان به آدرس: sisangan.com و seasangan.com را پيدا كردم، سايت زيبا و جالبى دارد و با ديدن آن من بيشترتعجب کردم وقتي كه با امكانات آنجا بيشتر آشنا شدم.

با مدير عامل  مجتمع نمونه گردشگری سي سنگان تماس گرفتم، مهندس سلطانى، با روى باز و اشتياق زياد دعوت بنده را براى يك مصاحبه حضورى پذيرفتند.

طبق معمول نويسندگان ديار آشنا، من با يك كوله بار سوْال و برداشتن دوربين و قلم راهى سي سنگان شمال شدم. مقصد من بین نوشهر و نور ،فکر کنم بعد از طی مسافت بیست و دو کیلومتر بعد از نوشهر سمت راست جاده به تابلوی شهرک ساحلی و مجتمع گردشگری سی سنگان رسیدم، البته این تابلوها از طرف نور به نوشهر هم کنار جاده دیده می شود .

 قبل از ملاقات با مدير مسول سي سنگان ،تحقيقهاى مقدماتى خود را شروع كردم. 

قابل توجه است كه هر چه بيشتر راجع به اين گنجينه طبیعت جستجو كنيد بيشتر به ارزش اين گفتار " سي سنگان نقطه عطف طعبيت" پى مي برید.  

شهرستان نوشَهر یکی از شهرستانهای استان مازندران باجمعيتى در حدود ١٢٣،١٦٧ نفر درشمال ایران است که از غرب به شهرستان چالوس، از شرق به شهرستان نور، از شمال به دریای خزر و از جنوب به رشته کوههای البرز متصل است. مرکز این شهرستان شهر نوشهر است.

این شهره قبلا بنام سنگ تجن، وبعدها بنام حبيب آباده و نوده معروف بوده است

فرماندار با كفايت اين شهرستان، جناب آقای  دكترعلى شادمان است،چنانچه توصیف او راشنیده ام ،او با يك ديدگاهی باز و متنوع به صنعت گردشگرى و توريسيم و پیوسته در حال حمايت از سرمايه گذاران درتوسعه و نوسازى اين شهرستان به ویژه رونق صنعت گردشگری این منطقه است . 

نوشهر دارای بندر بوده و از دیرباز با کشورهای حاشیه دریای خزر مراودات تجاری داشته و دارد همچنین شهر بندری نوشهر دارای فرودگاه بوده و نزدیکترین فرودگاه از شرق مازندران به آن ساری و از غرب به آن رامسر است . زبان مردم این شهرستان مازندرانی با گویش کجوری است که به گویش مردم شهرستان نورو شرق چالوس شباهت دارد، همچنین زبان رسمی کشور فارسی نیزدراین منطقه رایج است. این شهرستان در تاریخ به همراه شهرستان نور و شهرستان چالوس یک ایالت کهن و تاریخی به نام رویان را تشکیل می دادند که مرکز آن شهر کهن کجور بود که بعدها با جدا شدن چالوس از آن ایالت ، به رستمدار و استندار تغییر نام داد. شهر کهن رویان محل حکومت سلسله پادوسپانیان بود که دومین سلسله طولانی جهان پس از سلسله آفتاب در ژاپن بوده است و حدود ۱۰۰۰ سال در این منطقه حکومت کردند.

 

آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری شهرستان نوشهر

 

 • پارک جنگلی سی سنگان که در کیلومتر ۲۲ جاده نوشهر به نور واقع شده است. این پارک از نظر پوشش گیاهی بسیار خاص است و در این منطقه فاصله جنگل و دریا به کمترین حد ممکن میرسد.
 • پارک جنگلی خانیکان که در ۵ کیلومتری نوشهر، روستای کوشکسرا قرار دارد.
 • موزه کندلوس واقع در منطقه کجور نوشهر که در آن آثاری تاریخی از دوران باستان قرار دارد. همچنین در این منطقه گیاهان دارویی کشت میشود که به کشورهای اروپایی صادر میشود.
 • غار قندیلی خاچک که در دامنه کوهستان و منطقه خاچک واقع است.
 • دریاچه خضر نبی در روستای اویل(avil) کجور
 • سد خاکی آویدر واقع در ۲۸ کیلومتری شهر نوشهر، بخش صلاح الدین کلا که دریاچهای در دل کوهستان است 
 • چشمه (اورننو) چورن-۲کلیمتری شهر کجور روستایی زیبا وخوش آب وهواه و
 • روستای ساحلی جنگلی نجارده همراه با امکانات رفاهی واقع در ۷ کیلومتری نوشهر با آبشار منحصر به فرد در دل جنگل که یکی از دیدنیترین آبشارهای ایران میباشد و طول این آبشار به ۳۲ متر میرسد. این روستا به عنوان دومین روستای اینترنتی ایران لقب گرفتهاست.
 • روستای کوهستانی بند پی بخش کجور
 • پارک چلک
 • قلعه تاریخی اسپیروز (سپرز) در روستای تاریخی اویل
 • پلاژ شهرداری ملقب به پلاژ حسينى يا مجموعه تفريحى سيترا، نوشهر
 • بازار روز نوشهر که شرایط خاص بنایی آن و همچنین بازار ماهی فروشان و نحوه فروش ماهی به سبک چوب زدن که در این بازار انجام میشود
 • چشمه گردو یکی از سرچشمههای بسیار زیبای شمال ایران
 • دیو چشمه در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی نوشهر در بخش کجور و روستای استانکرود قرار دارد
 • موزه مردم شناسی روستای کوشکسرا در مسیر کمربندی نوشهر به چالوس
 • آرمگاه شهراگین ساسانی واقع در روستای اتاقسرا کجور
 • دریاچه ارواح واقع در روستا ملاکلا ، ۳۰ کیلومتری مرکز شهر نوشهر
 • آرامگاه درویش رستم واقع در روستای لاشک کجور
 • مقبره ملک کیومرث واقع در روستای هزارخال کجور

من از جاده تهران چالوس و تونل كندوان راهى نوشهر شدم، نا گفته نماند كه در طول مسير تهران نوشهر از جاده بسيار زيباى و پرپيچ و خم كه در يك طرف رودخانه خروشان و در طرف ديگر كوهاى البرز بدرقه كننده مسافرين هستند خواهيد گذشت. رستورانهاى زيادى با انواع غذاهاى متناوب همراه با اجاق هاى كباب بره و جگر تازه كه هر راننده اى را مجبور به ايستادن مي كند،در جاده سرسبز و پر خاطره به چشم می خورند .اگر همه راه را مقاومت كرديد در وروديه تونل كندوان در مقابل شور و حال مسافرين كه براى مزه كردن آش رشته و آش دوغ جمع شده اند، طاقت نخواهيد آورد.

بعداز مرزن آباد وارد اتوبان نوسازى خواهيد شد كه بسادگى شما را به طرف دوراهى چالوس يا نوشهر هدايت خواهد كرد.

سي سنگان در ٢٢ كيلومترى نوشهر و به سمت نورقرار دارد. تابلو هاى راهنمای کنار جاده به هر مسافرى را هر ده كيلومتر اطلاع مي دهد كه به پارك جنگلى سي سنگان نزديك می شوید.

با ديدن آخرين تابلوی راهنما،ضمن به وجد آمدن و نشستن تبسمی بر لبانم،هیجان من و همراهانم برای ديدن اين مكان جادويي دو چندان شده بود. سخن ها و تعاريف هموطن خارجى كه با ان اشتياق از اين پارك جنگلى و ساحلى تعريف مي كرد، من و همراهانم را به شوق آورده بود كه تا چند دقيقه ديگر به يكى از معروفترين پاركهاى جنگلى تاريخ نزديك خواهيم شد.

با ديدن تابلوى بزرك ورودى به جنگل سي سنگان خوش آمديد، متوجه صف ماشينهايی شديم كه در دو خط آهسته آهسته در حال حركت و ورود به اين جنگل بودند.

در طرف ضلع شمالى جنگل به فاصله كمتر از ١٠٠ متر ساحل شلوغ سي سنگان پذيراى مسافرين ساحلى بود.در همان لحظات اوليه مي توان به رمز اين کلمه« سي سنگان نقطه عطف طعبيت» پى برد. 

جنگل سبز سي سنگان در يك طرف و ساحل درياى نيلى سي سنگان در طرف مقابل، مردم با شور و حال زيبايي گروه گروه در حال ورد به جنگل يا ساحل سي سنگان بودند.

من به توصیه مهندس سلطانى مديرعامل مجتمع گردشگری سی سنگان، به طرف بخش ساحلى رفتم، قرار ما با ايشان در رستوران ساحلى« آب كاكايي» در بخش ساحلى بود.

برای ورود به بخش ساحلى مجتمع گردشگری سی سنگان مي بايست از در ورودی پارک جنگلی این مجتمع می بایست حدود سه كيلومتر به طرف نور مي رفتيم كه در انتها از دور برگردان استفاده كنيم با رفتن به لاین راست جاده بخش زیبای ساحلی این پارک منظره به یادماندنی را به نمایش گذاشته است .

واقعاً يكى از زيباترين مكانهاي كه من تجربه كردم، همين سه كيلومتر ساحلى بود. فكر كنم اكر اقرار نكرده باشم، در سرتاسر استان مازندران متاسفانه هيچ جايي وجود ندارد كه عموم مردم بتوانند به فاصله سه كيلومتر ساحل دريا را تماشا كنند، بخصوص كه در طرف ديگر جنگل سبز شمشاد با يك تاريخ چند ميليون ساله بدرقه كننده گردشگران مشتاق طبیعت و دریا باشند.

در موقع ورود آبنماى زيبایي با رقص آب در ورودى ساحلى سي سنگان توجه من و مسافران را به خود جلب کرد، و نگهبان ورودى با لبخند و خيرمقدم گویی من و همراهانم را به طرف رستوران آب کاکایی راهنمایی کرد .

ساحل شلوغى به نظر مي رسيد و درست در مقابل ابنماى وردى ابنماى ديگرى با گلكارى بسيار زيبايي خود نمايي مي كند، در شرق آن رستوران سنتى سي سنگان است با سكوهاى زيبا و تختهاى سنتى و منوى ديزى سنگى و انواع غذاهاى محلى، مسافران همراه با خانواده خود در گروهاى مختلف مشغول صرف نهار و چاى وشيرينى هستند. در ضلع غربى آبنماى ساحلى سوپر ماركت ساحلى سي سنگان مملوء از انواع مواد غذایي و وسايل بادى و زغال براى منقل كباب وتوپ و سطل و بيل ساحلى براى خردسالان است. در چند قدمى آن سوپر ساحلى فست فود سي سنگان مشرف به ساحل زيباى آن قرار دارد، همبرگر و پيتزا و هات داگ با انواع نوشيدني هاى سرد و بستنى سنتى پذيراى مسافرين است.

نگهبان ورودى به ما آدرس رستوران آب كاكايي را داده بود كه بعد از ورودى دوم به طرف شرق اين مجموعه تفريحى برويم، بعد از عبور از عكاسخانه ساحلى كه به طرز خيلى زيبایي از مردم با لباسهاى محلى و تاريخى عكس ميگرفت و در چند دقيقه به آنها تحويل مي داد ، رستوران زيباى آب كاكايي          ( آب كاكايي نام يك نوع پرنده ساحلى است كه در زمان قديم ملوان ها و كشتيران ها از ديدن اين پرنده دريايي خوشحال مي شدند چون مي دانستند كه به ساحل نزديك شده اند)به طرز خاصى طراحى شده است كه يك منظره ٣٦٠ درجه از دريا و ساحل را به مسافرين عرضه مي كند. شيشه هاى بزرك و مبلمان راحت با منوى غذايي بسيار جالب، مكانى است واقعاً زيبا كه در حين سادگى بسيار كلاسيك و آرام بخش است.

مهندس سلطانى  مدير عامل اين مجتمع نمونه گردشگرى با لبخندى گرم در رستوران منتظر من و همراهانم بود.

ساعت در حدود ٢:٣٠ بعداز ظهر بود و رستوران مملو از مسافر؛ خوشبختانه مهندس ميزى در كنار پنجره و مشرف به دريا را براى ما رزرو كرده بودند.

بعد از صرف چاى و پذيرايی مسئول سالن منوى غذایي را به ما داند. انواع كباب هاو غذاهاى محلى مازندرانى در منو درج شده بود، اما كباب ترش سي سنگان و اكبر جوجه باسس مخصوص نظر من وهمراهانم را جلب كرده بود ،مهندس اصرار داشت كه حتماً سبزى پلو با ماهى سفيد و باقلا قاتوق را هم امتحان كنيم. 

ماهى سفيد تازه و باقلا قاتوق اين رستوران را بايد امتحان كرد، واقعاً با ساير رستورانها فرق دارد. 

خوب جناب مهندس سلطانى ممنونم از مهمان نوازی شما و اگر اجازه بدهيد كمى در باره سي سنگان با هم صحبت كنيم؟

مهندس سلطانى: خواهش مي كنم جناب جلالى اميدوارم كه از نهار امروز لذت برده باشيد، اجازه بدهيد كه از طرف خودم و مهماندار اصلى شما، دكتر ساداتى و تمامى همكارانم در مجتمع نمونه گردشگرى سي سنگان به شما و همراهانتان خير مقدم عرض كنم ، و چون مطمئنم ساعتها درراه بوديد، واحد مناسبى براى شما در شهرک نخل زرین آماده کردیم كه كمى استراحت كنيد و بعدا بنده در خدمت شما خواهم بود.

من ازسر كنجكاوى و در عين حال با قدردانى از لطف آقای سلطانى پرسيدم، ممنونم جناب مهندس از زحمات شما و دوستانتان ، اما قبل از رفتن به اتاق، اگر اجازه بدهيد دوست دارم كه كمى در باره دكتر ساداتى بدانم.

مهندس سلطانى در حالیکه لبخند می زدند، به آرامى مسول سالن پذيرايي را صدا كردند و دستور چاى و ميوه دادند و گفتند اجازه بدهيد كه من يك چاي يا نسكافه برايتان سفارش بدم تا كمى شما را با اين مجتمع آشناتر كنم.

مهندس سلطانى که خود از جمله مدیران موفق دیاراست، با فروتنی شروع به صحبت کردند، بله در سال ١٣٨٥  منابع طبیعى همانند اكثر سازمانهاى دولتى به پيروى از فرمايشات رهبر معظم انقلاب طى مصوبه اصل ٤٤ چندين پارك ونهال خانه هاى دولتى را به بخش خصوصى واگذار كند. 

منتها از آنجا كه اين جنگل سيسنگان جزو ذخيره گاههاى ملى محسوب مي شود، ونه تنها در ايران بلكه در دنيا بخاطر درختان شمشادى كه دارد از اهميت خاصى بر خوردار است، تقريبا تمامى كارشناسان و مديران ارشد سازمان سعى براين داشتند كه تا حد امکان از واگذارى اين طبيعت زيبا خود دارى كنند تا بلكه سازمان يا شخص واجد شرايطى را پيدا شود كه در حفظ و نگهدارى اين ذخيرگاههاى ملى واقعاً از جان و دل با سازمان منابع طبیعى همكارى كند.

مي دانيد سي سنگان نه تنها بخاطر اين جنگلهاى سبز و و درختان شمشاد كه از تاريخ يخبندان جهانى باقيمانده حائز اهميت است، بلكه بخاطر داشتن ساحل زيبا و ماسه هاى دريايش مي تواند وسوسه گر باشد.

اقاى دكتر ساداتى يكى از ايرانيان موفق مقيم خارج كشورهستند كه بعداز ۲۵ سال زندگى در خارج بنا به گفته خودشان هميشه احساس مي كرده اند به ايران بعنوان زادگاه و وطن مادريشان از لحاظ اخلاقى مديونند است و به همین باور در چند سفر قبل از برنده شدن در مزايده سي سنگان بدنبال سرمايه گذارى در ايران بودند . من چندين بار از ايشان شنیده ام  که می گفتند:« بهترين دستى كه براى دعا كردن بلند ميشود دستى است كه افتاده اي را بلند كند». ايشان علاقه خاصى در امور كار آفرينى دارد واعتقاد دارد كه ايجاد كار يكى از مهمترين فرايندهاست كه مي تواند به شاغل حس غرور و اعتماد بنفس بدهد واز فساد در جامعه جلوگيرى مي كند.

 ايشان در اين مدت كه در آمريكا زندگى كردند نه تنها با دريافت مدرك مهندسى از دانشگاه سانفرانسيسكو و گرفتن دكتراى خود در رشته حقوق از دانشگاه جان اف كندى مايه افتخار هستند،  بلكه در كارهاى اسلامى و خيریه هم در انجمن ها و موسسات ايرانى فعال می باشند، ازجمله خريدارى و  بنا كردن يكى از بزرگترين مراكز فرهنگى و اسلامى شيعیان در نزديكى شهر سانفرانسيسكو، بنيان گذارى موسسه خيريه «بنام خدا» كه در کشورهاى اسلامى مدرسه و يتيم خانه و كارگاه هاى آموزشى براى بانوان مسلمان بي پناه درست مي كردند و نزديك به ٢٤٠٠ يتيم و زن هاى بي سر پرست را حمايت مي كردند، بعلاوه مناظره در بحث هاى و سخنرانى دانشگاهى در باره ايران واسلام فعال بوده و هستند.

دكتر ساداتى در سال ١٣٨٦ در مزايده اي كه از طرف سازمان منابع طبيعي براى واگذارى ساحل و جنگل سي سنگان انجام شد، با پرداخت بالاترين قيمت برنده شدند، و بعد از بررسي هاى لازم از طرف سازمانهاى مربوطه و مذاكرات و مصاحبه های حضورى، ايشان بعنوان مجرى طرح سي سنگان برگزيده شدند.

لازم بذكراست كه در موقع تحويل اين پروژه به دكتر ساداتى، در این مجتمع كلا حدود ١٣ نفر به عنوان نگهبان و خدمات ساده فعاليت داشتند، و سازمان طبق بخشنامه مربوطه مجبور بود كه اين پروژه را به بخش خصوصى واگذار كند چون بودجه اي براى حفظ و نگهدارى آن سازمان ديده نشده بود.

خوشبختانه در اين مدت كه بنده افتخار همكارى با دكتر ساداتى را داشته ام، بايد عرض كنم اين مجموعه نه تنها باعث تحول اقتصادى براى همه ساكنان اين منطقه شده است، بلكه بعنوان يكى از كار آفرينهاى مبتكر توانسته است كه بصورت مستقيم و غير مستقيم محل امرار معاش بيش از ٤٠٠ خانواده باشد كه يا مستقيم از اين مجموعه حقوق مي گيرند و يا اينكه غير مستقيم در يكى از غرفه هاى تفريحى ،رستوران هاى متنوع و يا بخش پذيراي و كمپينگ ما درآمد زايي مي كنند.

در اين موقع مهندس سلطانى باز با همان فروتنى و لبخند مهربانشان ما را دعوت به خوردن چاى و ميوه كردند و قرار بر اين شد كه بعد از استراحت و گردش در اين مجتمع نمونه گردشگرى بار ديگر بنده با ايشان مصاحبه در باره سي سنگان و كارهايی كه شده است داشته باشم.

مهندس به قصد رفتن به دفتر مديريت از ما خداحافظى كردند و من و همكارانم با يك دنيا سوْال بعد از صرف چاى براى استراحت به واحدی که در شهرک نخل زرین مشخص شده بود ،یکی دو سه کیلومتذ آن طرف تر از مجتمع رفتیم.

غروب آن روزمن و همكارانم بعد از استراحت ،آهسته آهسته در كنار ساحل به طرف انتهاى اين مجتمع قدم زنان حركت مي كرديم. نسيم دريا با ملایمت مي وزيد خانواده ها را در حال تهيه غذا بودند. 

روى منقل هاى پيش ساخته مجموعه، انواع كباب هايي كه مردم براى خودشان درست مي كردند دیده  ميشد، بچه ها در ساحل با سطل و بيل كوچك خود در حال ساختن مجسمه هایى از ماسه بودند. يكى دو نفرى با پاى برهنه روى ماسه هاى دريا طورى حركت مي كردند كه كمى از آب دريا با پاهايشان در تماس باشد.

من ودوستان از اين همه شوق مردم لذت مي برديم وبحث در اين بود كه اين داستان خصوصى سازى چه تاثير مثبتى در اين منطقه گذاشته است، حرف هاى جناب مهندس سلطانى درباره اينكه شخصى بنام دكتر ساداتى بعد از ۲۵ سال زندگى در خارج و در موقع بازنشستگى به جاى اينكه در پى آرامش و خوش گذرانى خودش باشد، تصميم بگيرد كه به ما دروطن باز گردد و محل تفريحى و شادى براى هموطنان خودش درست كند، اين بنوعى ايثارگرايي وعشق به مملكت را نشان مي دهد. با يك حركت و سرمايه گذارى باعث اشتغال. اي بيش از ٤٠٠ نفر در منطقه اي كه قبلا بخاطر كمبود كار، دچار نا امنى بوده، حالا مردم را از گوشه و كنار مملكت به سمت خودش مي كشد و همه با خيال ارام در محيطى بسیار زيبا از دريا و جنگل استفاده مي كنند. 

من در همين مدت چند ساعتى كه وارد اين مجتمع نمونه شدم، بيشتر به معناى واقعی حرف آن دوست خارجى كه در فرخزاد ديده بودم، نزديك ميشدم، "سي سنگان واقعا  نقطه عطف طبيعت است" براستى هم در اين چند ساعت همگى ما متوجه آن شده بوديم که اينجا نه تنها از زيباي خاصى برخوردار است، گويي همه اشخاصى که در اينجا بنوعى فعاليت دارند از نوع خاص انسانها هستند، خير مقدم نگهبان در موقع ورد، لبخند مهندس سلطانى بعنوان مدير عامل، صداى آرام مدير سالن، نگاه پر مهر ومحبت کارکنان و آماده به خدمت بودن نيروهای خدمتگزار كه در سرتاسر اين مجموعه در حال تميز نگهداشتن محيط هستند و گلهاى زيبايی كه فضاى ساحل را گلباران كرده اند گويا نشان دهنده عشق وعلاقه همان دكتر ساداتى است كه بعد از سالها با عشق به مملكت و مردمش به ايران بازگشته كه فقط خدمت كند و شادى و آرامش به هديه بياورد.

خورشيد در حال غروب كردن بود و آسمان سي سنگان براستى زيبا. رنگهاى زرد و نارنجى قرمز نشانگرخورشيدی بودند كه بصورت يك دايره كامل در حال فرورفتنبه دل دریا دیده می شد، هياهوى مردم كه در ساحل سوار جت اسكي هاى مختلف بودند و شور و حال مخصوصى به دريا و ساحل مي داد توجه همه را به خود مشغول كرده بود. 

در نزديكى قسمت بازي هاى دريايى قايقهاى سيسنگان را ميشد ديد كه گروه گروه مردم را براى تفريح سوار ميكنند و به دريا ميبرند و لا به لای قايق ها انواع جت اسكي هاى تند رو يک نفره يا دو نفره را مي شد ديد كه بحالت زیگزال در حركتند. 

بازارچه صنايع دستى سي سنگان با يك نانواي محلى در ساحل مشغول پخت نان و عرضه به مسافرين است، سوپر ساحلى بزرگى هم در اين بخش ساحل تمام وسايل از قبيل نان و روغن و تخم مرغ و زغال براى منقل كباب را براى مسافر ها بقيمت ارزانتر از شهر در اختيار گذاشته است، بازارچه پر است از غرفه هاى مختلف كه هر مسافر با هر سليقه ايي و هر بودجه اي مي تواند سوغاتى سفر را ازآنجا خريدارى كند. نان محلى مازندران و كلوچه هاى شيرين سي سنگان در همانجا آماده و بسته بندى مي شود و سوغات خوبى است برای مسافرين  اين مجموعه بزرگ تفريحى. رستوران مرغ سوخارى سي سنگان در سه طبقه درست در ساحل قرار دارد ، با اينكه به ظاهر يك فست فود است اما بطور زيبايی در تراس مشرف به دريا مبلمان سنتى هم دارد، از آن بالا تمام ساحل زير نظر ميهمان هاست، در يك گوشه اسب سواران در حال سوار كردن مردم هستند براى اسب سوارى در ساحل و در گوشه ديگر موتورهاى چهار چرخ از تپه هاى ساحلى با سرعت بالا و پايين مي روند، شهر بازى بچه ها با انواع ماشين هاي برقى و بازيهاى بانجى جامپینگ در مقابل پيست ماشين هاى كارتينگ ،شور و حالى خاصی محيط داده است.

از ان بالای بالكن و تراس رستوران شاهد غروب خورشيد و منظره فراموش نشدنى بودیم.

روشن شدن تلويزيونهاى ساحلى در بخش بازي هاى دريايي، تماشاى بازيهاى فوتبال در اين ویدئو پرژکتورهای بزرگ واقعاً جالب است، صداى موزيك دلپذيرى از قسمت پلاژهاى ساحلى كه با انواع آبميوه هاى طبیعی و بستنى از مسافرين پذيرايي مي كند بخش ديگرى از ساحل را پر از مسافر كرده است. ادامه دارد........

 

عکس و گزارش از جواد جلالی

*نقل از نشریه دیار آشنا / شماره ۷/ شهریور ماه ۹۵/ صفحات ۳ و ۴ و ۱۰/ جاذبه های گردشگری ایرانخدمات دیار آشنا

 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا

جشنواره گشتانه با 100000000 ریال جایزه

افتخارات دیار آشنا

 • افتخارات دیار آشنا
 • افتخارات دیار آشنا
 • افتخارات دیار آشنا
 • افتخارات دیار آشنا
 

مراكز گردشكري منتخب ايران

 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران

باشگاه ديار آشنا