Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/diyareas/public_html/libraries/pear/PEAR.php on line 494

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/diyareas/public_html/libraries/pear/PEAR.php:494) in /home/diyareas/public_html/include/Jaws/Layout.php on line 687

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/diyareas/public_html/libraries/pear/PEAR.php:494) in /home/diyareas/public_html/include/Jaws/Layout.php on line 688

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/diyareas/public_html/libraries/pear/PEAR.php:494) in /home/diyareas/public_html/include/Jaws/Layout.php on line 689
زواره میراثی کهن، نگین کویر ایران - مجله ايرانگردي و گردشكري ديار آشنا

مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا
مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا
مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا
مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا

زواره میراثی کهن، نگین کویر ایران


854beheshtz3.jpg

زواره میراثی کهن، نگین کویر ایران

زواره به عنوان یکی از دو شهر تاریخی ثبت شده در ایران با قدمتی به بلندای تاریخ  همچون نگینی درخشان در قلب کویر مرکزی ایران می درخشد .

مجله ایرانگردی دیار آشنا/ اردیبهشت و خرداد- تیر و مرداد ماه ۹۴/ سال دوم/ شماره ۳و۴/صفحه ۳۳

زواره را به جرأت می توان یکی از با ظرفیت ترین شهرهای استان اصفهان در بحث گردشگری و میراث فرهنگی نامید به طوری که آثار ارزشمند و تاریخی  این شهر از مهمترین آثار تاریخی استان اصفهان محسوب می شوند .

در پایین به صورت مختصر به معرفی این کهن شهر تاریخی می پردازیم :

زَوارِه شهری کوچک در حاشیه جنوبی دشت کویر ایران است.این شهر در مختصات جغرافیایی ۳۳°۲۷′ شمالی و ۵۲°۲۷′شرقی و در فاصله ۱۲۰ کیلومتری اصفهان و در قسمت شمال شرقی استان اصفهان واقع شده‌است.

راهی

زواره ساختاری گلی و دارای معماری ایرانی اصیل بوده که امروزه بافت با ارزش آن در حال تخریب است.

زواره از آبادیهای کهن ایران است و نام آن از نام برادر رستم گرفته شده‌است. در آن بناهای تاریخی همچون منار زواره در مسجد امام حسن مجتبی (که گفته می‌شود قبل از اسلام آتشکده بوده‌است) قلعه مغول مسجد جامع چهار ایوانی زواره (قدیمی‌ترین مسجد چهار ایوانی ایران) که در آن کتیبه‌هایی نیز وجود دارد.                                            در زواره اغلب ساکنین آن سید طباطبایی هستند.

در مركز شهر زواره دورنماي گنبد كاشيكاري شده بارگاه امامزاده يحيي (ع) فرزند امام موسي بن جعفر(ع) نظرها را به خود جلب مي كند. در جوار مرقد مطهر اين امامزاده جلوه هاي هنر معماري چون بازار ، حسينه هاي سرپوشيده و سرباز بزرگ، مدرسه علميه، آب انبار، مسجد كرسي، حمام و با اندك قدمي فراتر از آن بازارچه، مسجد جامع، حسينيه‌هاي سرباز و سرپوشيده كوچك ، بناي تاريخي هشت بهشت و بقعه پير عارف سيد بهاءالدين حيدر، خانه هاي چهار صفه‌اي و مسجد بن كويه و مناره تاريخ قلعه ها، يخچال ، برج و باروهاي به يادگار مانده از دوران گذشته به چشم     مي خورد.

یکی از زیباترین پدیده‌های طبیعی در بخش زواره، چشم‌انداز کویر است و یکی دیگر از دیدنی‌های آن، شترداری به روش سنتی است که حال و هوای روزگاران گذشته و از یاد رفته را در ذهن مجسم می‌کند. به اضافه این‌که درکویر زواره معادن نمک، طلا، سرب و احتمالا نفت نیز وجود دارد. زواره از قرن چهارم قمری با عنوان "مدینه السادات" نامیده شده و مورخان متعدد در تالیفات خود به نام زواره و شخصیت‌های نامی برخاسته از آن یاد کرده‌اند.
همچنین قلعه سنگ‌بست زواره، بعد از قلعه الموت از بزرگ‌ترین و مستحکم‌ترین قلعه‌های ایران به شمار می‌رود که در قرن پنجم توسط ابوعلی دهدار (از مقربان حسن صباح) ساخته شده و از نوع چهار صفه‌ای دوطبقه است.
با سفر به زواره و سیاحت در این کهن شهر حس عجیب و متفاوتی به شما دست می دهد، ظاهرا فیلمی مستند و واقعی از گذر تاریخ در این منطقه جلوی چشمان شما نمایان می شود .

اما زواره تنها یک شهر تاریخی و کهن نیست ، زواره شهریست با مردمانی خونگرم و مهمانواز ، بسیار فعال و پویا , با هوش و با استعداد که در عرصه های علمی نیز افتخارات زیادی داشته است .

چشم اندازهای طبیعی زواره چشم هر بیننده ای را خیره و متحیر می کند، آنجایی که کویر و کوهستان در کنار هم برای خلق مناظری بی نظیر کاملا هنرمندانه با هم همکاری می کنند .

کوهستانی خنک و خوش اب و هوا با طبیعتی دلنشین در کنار کویری که با تمام خشکی همچنان برای لبخند مسافران تلاش می کند تا جذابیتی دو چندان به شهر زیبا و تاریخی زواره داده باشند.

وجود چندین اقامتگاه و هتل با معماریهای متناسب منطقه که خود کلکسیونی از هنر معماری زواره محسوب می شوند دلیلی قانع کننده برای سفر به زواره           می باشد.

خانه توریست زواره – هتل سنتی نقشینه کویر-  کاروانسرای عامری-  خانه نقلی  و عمارت ماری کوه و .... از جمله مراکز اقامتی زواره می باشند .

زواره شهری چهار فصل است و در اکثر ماه های سال برای مسافرت مناسب است و این به دلیل وجود اقلیم های متفاوت آنست .

هر ساله در زواره در اواخر شهریور ماه جشنواره ها و برنامه های متفاوت و جالبی برگزار می شود از جمله

جشنواره تخصصی انار – جشنواره  تخصصی رصد – جشنواره تخصصی سافاری و آفرود -  مسابقات شتر سواری-  مسابقات رالی و موتورسواری در کویر   و .....

به همین علت پیشنهاد می کنیم برای سفر به زواره  از همین الان برنامه ریزی کنید .

گردآورنده : محسن جلالی خدمات دیار آشنا

 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا

جشنواره گشتانه با 100000000 ریال جایزه

افتخارات دیار آشنا

 • افتخارات دیار آشنا
 • افتخارات دیار آشنا
 • افتخارات دیار آشنا
 • افتخارات دیار آشنا
 

مراكز گردشكري منتخب ايران

 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران

باشگاه ديار آشنا