Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/diyareas/public_html/libraries/pear/PEAR.php on line 494

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/diyareas/public_html/libraries/pear/PEAR.php:494) in /home/diyareas/public_html/include/Jaws/Layout.php on line 687

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/diyareas/public_html/libraries/pear/PEAR.php:494) in /home/diyareas/public_html/include/Jaws/Layout.php on line 688

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/diyareas/public_html/libraries/pear/PEAR.php:494) in /home/diyareas/public_html/include/Jaws/Layout.php on line 689
رزرو هتلها به صورت پکیج قانونی یا غیر قانونی - مجله ايرانگردي و گردشكري ديار آشنا

مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا
مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا
مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا
مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا

رزرو هتلها به صورت پکیج قانونی یا غیر قانونی


81914694-70435864.jpg

رزرو هتلها به صورت پکیج قانونی یا غیر قانونی

با روی کار آمدن دولت یازدهم توجه ویژه ای به اقتصاد بدون نفت شد از جمله حوزه گردشگری که می تواند پشتوانه ای برای شکوفایی اقتصاد و گسترش فرهنگی ایران شود.

به گزارش پایگاه خبری جهان گردش به نقل از ایرنا ، در این بخش سرمایه گذاری های خوبی انجام شده که توجه خاص به ثبت ملی آثار تاریخی استان ها ، بازسازی و مرمت این آثار ، پیگیری ثبت جهانی برخی آثار ایرانی همچون قنات ها ، باغها ، بادگیر و صنایع دستی بخشی از این فعالیت هاست.
در این شرایط آمارها حکایت از اقبال خوب گردشگران به جذابیت ها و هنرهای ایرانی در معماری و صنایع دستی داشته به گونه ای که سه تا پنج برابر رشد گردشگر در دوران فعالیت دولت تدبیر و امید دیده می شود.
این هنر- صنعت درآمدزا و جذاب با مشکلاتی از جمله کمبود فضا و تخت ، مشکلات زیرساختی ، رشد مراکز اقامتی غیرمجاز و سوء استفاده هتلداران در فروش اتاق ها و افزایش غیرقانونی قیمت ها مواجه است.
این مسائل موجب شده در آستانه چند ماه مانده به تعطیلات نوروز که بیشترین تعطیلات کارمندی کشور محسوب می شود اولاً مسافران و گردشگران داخلی باقیمت چند برابری روبرو شوند و در مرحله بعد نیز یک شبکه زیرزمینی گسترده برای اقامت مسافران شکل بگیرد که دود شکل گیری چنین شبکه ای نیز در ابتدا به چشم صنعت نحیف هتلداری و پس از آن به چشم فرهنگ و جامعه می رود .
نگاه بدبینانه مردم به این بی اخلاقی هر چند که به سمت فعالان این حوزه نشانه رفته اما لطمه آن به اقتصاد و فرهنگ کشور می رسد این در حالی است که با ورود به فصل جدید گردشگری امید می رود تا حوزه گردشگری و صنعت هتلداری با شیوه‏ها و متدهایی در جهت رشد پیش رود.
یکی از مواردی که بتازگی در برخی از استانها همچون اصفهان ، فارس و یزد گزارش شده فروش اتاق های هتل ها و مراکز اقامتی به صورت پکیج با مدت زمان اقامت مشخص همراه با نهار و شام اجباری در محل هتل است .
متاسفانه برخی از هتلداران غیر از افزایش نرخ اتاق هتل، کارهای دیگری نیز انجام می دهند تا بیشترین سود را در ایام نوروز ببرند به این ترتیب که آنها اتاق هتل را به صورت پکیج های دو و یا سه روزه به مسافر می فروشند.
هتلدار در زمان مراجعه مسافر اعلام می کند که برای روزهای اول تا پنجم فروردین ماه می تواند اتاق در اختیار مسافر قرار دهد و برای روزهای پنجم تا یازدم نیز یک پکیج دیگر می بندد و هتلدار چون مسافر زیاد دارد یک شب بیشتر به مسافر اتاق می فروشد و به آژانس دار هم می گوید که مسافر برای دو روز نگیرد و اگر گرفت باید از مسافر پول سه روز را بگیرد.
این کار علاوه بر اینکه که خلاف قوانین تلقی شده یک کلاهبرداری نیز محسوب می شود و در حقیقت هتلدار و آژانس بابت اقامت در یک اتاق، دو بار پول می گیرند.
در نتیجه این طرح اگر مسافر بخواهد روزهای کمتری در هتل اقامت کند، به عنوان مثال دو روز با توجه به اینکه پکیج هتل سه روزه است باید پول سه روز اقامت را پرداخت کند از سوی دگیر در بسیاری از اوقات مسافر نمی داند که چنین پولی را پرداخت کرده است.
عده ای از این اتاق ها با عنوان اتاقهای &#۳۹; خاکستری یا سفید &#۳۹; یاد کرده اند به این مفهوم که هتل هایی هستند که مسافر ندارند، اعلام می کنند ظرفیتشان تکمیل شده است .
در این خصوص مسئولان معتقدند هتل ها برابر قانون نمی توانند چنین کاری انجام دهند ولی اگر اتاق ها را به آژانس ها بفروشند و آژانس ها چنین کاری انجام دهند مشکل قانونی ندارد.
در یزد اتاق هتلها به صورت پکیج ارائه نمی شود
معاون گردشگری مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد اعلام کرد: در این استان ارائه اتاق هتل به صورت پکیج وجود ندارد و تنها اتاق های برخی از هتل ها از طریق آژانس رزو شده است.
مصطفی فاطمی در این خصوص به ایرنا گفت: خود هتل نمی تواند اتاق ها را به صورت پکیج و با تعیین مدت مشخص ارائه کند اما آژانس ها این قانون را ندارند و در صورت بروز چنین موردی از سوی هتل ها برخورد می کنیم .
وی اضافه کرد : در استان یزد تنها اتاق های یک مجموعه هتل شامل چند هتل سنتی از سوی آژانس ها رزو شده و شاید به این شکل ارائه می شود که مشکل قانونی ندارد.
آژانس ها برای ارائه پکیجی اتاق هتل ها منعی ندارند/ هتلداران منع قانونی دارند
رییس انجمن صنفی هتلداران استان یزد در این خصوص گفت: هتلداران در طول سال فقط در ایام نوروز می توانند اتاق های هتل را به صورت ۱۰۰درصد بفروشند و در طول سال چنین وضعیت وجود ندارد .
محمدحسین محتاج الله افزود: از این رو به مسافران پیشنهاد می شود در این ایام کمتر مسافرت کنند و برنامه سفر خود را در زمان خلوتی هتل ها مثلا از الان تا نوروز برنامه ریزی کنند چون در این ایام هم تخفیف وجود دارد و هم ارائه خدمات به مسافران بهتر است.
وی تصریح کرد : اتاق های یک هتل مانند محصولات یک کارخانه نیست که اگر در زمانی فروش نرفت در زمان دیگر قابل فروش باشد از این رو هتلدار برای پرداخت حقوق کارکنان و سایر هزینه ها بدنبال فروش اتاق ها در هر زمانی است.
رییس انجمن صنفی هتلداران استان یزد درباره ارائه اتاق هتل به صورت پکیج گفت: در این استان چنین چیزی وجود ندارد چون هتلداران نمی توانند تور بفروشند اما قانون راه را برایش باز گذاشته تا هتل بتواند با آژانس ها قرارداد ببندد.
محتاج الله با اشاره به هزینه های هتلداری بویژه در تعطیلات نوروزی تصریح کرد: هتل ها برای تامین حقوق و پاداش پایان سال و سایر هزینه های طول سال با آژانس ها قراردادی می بندند و آژانس می تواند در قالب پکیج و بر اساس برنامه ریزی خود اتاق هتل ها را به مسافران ارائه دهد.
**
رزو انبوه اتاق هتل ها خلاف قانون است
البته معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور معتقد است رزو انبوه خلاف مقررات است و اگر مراکز خدمات گردشگری مطابق قانون عمل نکنند برابر ضوابط با آنها برخورد می شود.
مرتضی رحمانی موحد تاکید می کند برخورد با این مسأله جدی خواهد بود و طرح &#۳۹; رزو سفید &#۳۹; مطابق قانون نیست .
در این میان عده ای از کارشناسان و دست اندرکاران هتلداری کشور این کار را امری مرسوم در دنیا می دانند و آژانس ها گردشگری باید با این کار بتوانند محصول خود را بفروشند و برای جذب مشتریان بیشتر برنامه ریزی و تبلیغ کنند.
در عین حال اغلب کارشناسان معتقدند این رزوها نباید در زمان خاص مثل نوروز صورت گیرد چون نه تنها به صنعت گردشگری کمک نمی کند بلکه در طولانی مدت موجب آسیب این صنعت می شود و ضربه ای بزرگ به توریسم و گردشگری داخلی و خارجی خواهد بود.خدمات دیار آشنا

 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا

جشنواره گشتانه با 100000000 ریال جایزه

افتخارات دیار آشنا

 • افتخارات دیار آشنا
 • افتخارات دیار آشنا
 • افتخارات دیار آشنا
 • افتخارات دیار آشنا
 

مراكز گردشكري منتخب ايران

 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران

باشگاه ديار آشنا