Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/diyareas/public_html/libraries/pear/PEAR.php on line 494

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/diyareas/public_html/libraries/pear/PEAR.php:494) in /home/diyareas/public_html/include/Jaws/Layout.php on line 687

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/diyareas/public_html/libraries/pear/PEAR.php:494) in /home/diyareas/public_html/include/Jaws/Layout.php on line 688

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/diyareas/public_html/libraries/pear/PEAR.php:494) in /home/diyareas/public_html/include/Jaws/Layout.php on line 689
خروج از اصل 44!، راه برون رفت شرکت مادر تخصصی از مشکلات - مجله ايرانگردي و گردشكري ديار آشنا

مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا
مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا
مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا
مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا

خروج از اصل 44!، راه برون رفت شرکت مادر تخصصی از مشکلات


dsc04743.jpg

خروج از اصل ۴۴!، راه برون رفت شرکت مادر تخصصی از مشکلات

مرضیه جلالی

۱۶سال است اموال و املاک شرکت مادرتخصصی توسعه ایرانگردی وجهانگردی غیرقانونی در اختیار شرکتی هم اسم آن گذاشته شده و متاسفانه سازمان میراث فرهنگی نیز نتوانسته ازظرفیت های قانونی خود برای برگرداندن آن استفاده کند.    

مجله ایرانگردی دیار آشنا/ اردیبهشت و خرداد- تیر و مرداد/ سال دوم /شماره ۳و۴ / صفحه ۴و۵و۶  

این صحبت امیر کرم زاده از فعالان بخش گردشگری ومیراث فرهنگی است.    وی همچنین می افزاید: متاسفانه دردولت گذشته آمده اند شرکت مادرتخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی رادر اصل۴۴ گذاشته اند ک کاملا غیرقانونی است˛چون شرکتی که مادرتخصصی است ومصوب مجلس بوده تا بازوی اجرایی سازمان باشد نمی تواند مشمول اصل۴۴باشد.                                                                                                                                                                         کرم زاده تاکید می کند:الان برای خروج این شرکت ازاصل۴۴با هزاران مانع روبرو هستیم ومسیر طولانی در پیش داریم.                  

این کارشناس امور گردشگری می افزاید:بسیاری دیگراز اموالی که به این شرکت می رسیده˛ متاسفانه درتصرف نهادهای نظامی˛انتظامی ونهادهای امنیتی دیگر است که تصرف کرده اند وخارج نمی شوند˛اموال مال دولت است˛مال این شرکت است وجزو بیت المال است وبه هرحال بایدتحویل این شرکت بدهند.                                                                                                 

کرم زاده یکی از فعالان دربخش میراث فرهنگی خصوصا صنایع دستی است که پس ازسالها فعالیت در مسئولیت های فرهنگی واجتماعی هم اکنون به عنوان معاون سرمایه گذاری شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی وجهانگردی مشغول فعالیت است.                                                                                                 او فارغ التحصیل رشته مدیریت بازرگانی در مقطع کارشناسی وکارشناسی ارشد رشته مدیریت صنعتی ودانشجوی دکتراست و علاوه برداشتن زندگی پرفرازو نشیب˛حرفهایی درخصوص حوزه مسئولیتی خود دارد که شنیدن آن خالی ازلطف نیست.

خبرنگار مجله ایرانگردی دیار آشنا در ادامه گفت و گو با برخی شخصیت های حوزه گردشگری، میراث فرهنگی و جهانگردی این بار به سراغ امیر کرم زاده رفته و با او به گفت و گو نشسته است. او گوشه ای از شرح زندگی و دیدگاه خود را راجع به شرکت ایتگونه بیان کرد:

من امیر کرم زاده ۳۱ ساله  هستم و در زنجان متولد شده ام،  مرحوم پدرم در زمان تولد من مدیرکل بهزیستی استان زنجان و  در آن زمان از انقلابی هایی این شهر بود. در شهر زنجان تحصیلات ابتدایی ام را گذراندم و به دلایل شرایط شغلی مرحوم پدرم  و انتقال به تهران ساکن این شهر شدیم،  اما متاسفانه بعد از مدتی در حادثه ای ناگوار پدر و مادرم توی یک تصادفی جان خود را از دست دادند. آن موقع ۱۶ الی ۱۷ سال بیشتر نداشتم. یعنی دیپلم نگرفته بودم، مجبور شدم به  زنجان بازگردم و همان جا توی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی زنجان مشغول به کار شدم، خوشبختانه دوستان کمک کردند، توانستم همزمان برای تامین مخارج خانواده هم کار کنم و هم درسمم را بخوانم، دیپلمم را در زنجان گرفتم و بعد توانستم در مقطع لیسانس در رشته مدیریت بازرگانی از دانشگاه آزاد زنجان فارغ التحصیل شوم. تا آن زمان در اداره ارشاد در سازمان ملی جوانان، شرکت تعاونی فراگیر جوانان، توی مجموعه مختلف دولتی کار کردم و مسئولیتهایی داشتم مثل معاون اداره کل میراث فرهنگی و رئیس مجمع جوانان زنجان استان زنجان. در حوزه های مختلف مدیریتی، فرهنگی و اجتماعی، توی مجموعه های اقتصادی  به عنوان مشاوره امورتحقیقاتی و برنامه ریزی فعالیت کردم. بعد ازچند سال برای ادامه زندگی به تهران بازگشتم و در مقطع کارشناسی ارشد مدیریت صنعتی ادامه تحصیل دادم و در سازمان میراث فرهنگی در سمت معاون دفتر تسهیلات تامین منابع سازمان و بعد مدیرکل دفتر توسعه و ترویج صنایع دستی کشورفعالیت کردم و بعد با تغییراتی که در دولت ایجاد شد در شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی به عنوان معاون این شرکت و همزمان به عنوان مشاور سرمایه گذاری معاونت صنایع دستی کشور نزدیک به دوسال است که فعالیت می کنم.

شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی در چه سالی و با چه اهدافی تاسیس شد :

این شرکت در سال۸۳ بعد از  ادغام سازمانهای صنایع دستی، ایرانگردی و جهانگردی با سازمان میراث فرهنگی و تولد سازمان جدیدی با عنوان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تصویب مجلس شورای اسلامی به عنوان بازوی اجرایی سازمان و با هدف اینکه بتواند کارهای اجرایی و تصدی گری سازمان را انجام دهد و به توسعه صادرات کمک کند، با تصویب قانونگذار یعنی مجلس این شرکت مادر تخصصی در ذیل سازمان میراث فرهنگی شکل گرفت. خیلی از امور سازمان به این شرکت محول شد، حتی برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی و گردشگری، معرفی فرصت های سرمایه گذاری، جذب سرمایه گذار، تسهیل در امور سرمایه گذاری چه داخلی و چه خارجی، همه اینها از اهداف و وظایفی بود که قانون گذار به عهده این شرکت گذاشته بود و      می بایست سازمان میراث فرهنگی کارهای اجرایی خود را به این شرکت واگذار می کرد . منتهی این قانون بعد اینکه تصویب شد، تا مرحله اجرا  خیلی طول کشید و فکر می کنم که در سال ۸۶ یا ۸۷ بود که این شرکت متولد شد، اساسنامه آن رفت توی هیات دولت بحث شد و در مجلس تصویب شد و شورای نگهبان اساسنامه آن را تایید کرد، این شرکت به عنوان یک شرکت ۱۰۰درصد دولتی می بایست در چارچوب وظایف محوله در اختیار سازمان میراث فرهنگی باشد..

آیا برای خروج شرکت مادرتخصصی از اصل ۴۴ اقدامی صورت گرفته است؟

متاسفانه این شرکت از موقع تولد خود یک فاصله بسیار زیادی از اهداف خود گرفت و نتوانست وظایف خود را بخوبی انجام دهد، سازمان میراث فرهنگی عمدتا کارهای اجرایی خود را داشت به جای این شرکت به جاهای دیگر و بخش خصوصی برون سپاری می کرد، همزمان اینکه قانونگذر هم تصریح کرده بود، سازمان ایرانگردی و جهانگردی سابق هرگونه اموال و املاکی که دارد، بایستی به شرکتی بنام شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی تحویل دهد، یعنی همین شرکتی که شکل گرفته بود. در سال ۸۳ یا۸۴ آمدند، تمام هتلهای جهانگردی کشور را که اموال این شرکت بوده به تعداد ۱۳۵ هتل و غیره، همه را به عنوان بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی واگذار می کنند، اصطلاحا نوعی تهاتر. این اقدام هیچ گونه مزیتی برای سازمان میراث فرهنگی و این شرکت نداشته و می توان گفت یک کاری که برای سازمان و این شرکت تخصصی بوده به تامین اجتماعی واگذار می کنند، البته ما مخالف اینکه به بخش خصوصی واگذار کنند و یا مخالف خصوصی سازی اصل ۴۴ نبوده و نیستیم، اما اینکه دوباره این امور را به یک شرکت دولتی دادندکه آن هم ساختار خاص خودش را دارد، کارشان ایراد داشته و متاسفانه در حسابهای فی مابین آنها هیچ گونه بدهی تهاتر نشده، یعنی هیچ ریالی از بدهی دولت به تامین اجتماعی کم نشده و ۱۶ سال است، این اموال در اختیار شرکتی است که اسمش را عوض کرده اند و گذاشته اند" شرکت سرمایه گذاری ایرانگردی و جهانگردی" یعنی یک اسمی مشابه شرکت قانونی مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی و از برند این شرکت استفاده کرده اند و این کار خوبی نبوده که انجام شده و تاکنون ادامه یافته و در واقع هیچ  بدهی هم کسر نشده است، و بسیاری دیگر از اموالی که به این شرکت می رسیده، متاسفانه در تصرف نهادهای نظامی، انتظامی و نهادهای امنیتی دیگر است که تصرف کرده اند و خارج نمی شوند، اموال مال دولت است، مال این شرکت است و جزو بیت المال است و به هرحال باید تحویل این شرکت بدهند، برای خیلی از اموال این شرکت این اتفاق ها افتاده، و هدف ما این بوده که تمام این در آمدها و سودهایی که کسب می کنیم، ما سهام دار نداریم، ما دولتیم، دوباره برای توسعه بخش گردشگری و زیر ساختهای آن هزینه کنیم. ما الان متاسفانه در زمینه حمل و نقل، جاده ها معرفی و ترویج صنایع دستی و جاذبه های گردشگری ایران، کار خاصی انجام نداده ایم و واقعا بودجه ای نداریم و دولت توان آن را ندارد و تمام دستگاهها مثل وزارت صنایع که می آید معادنش را برای شرکت تامین می کند و یا دستگاههایی که کارهای اقتصادی کلان انجام می دهند به وزارتخانه خود کمک می کنند و بازوی اجرایی آنها هستند.

متاسفانه توی میراث فرهنگی این خلاء الان دارد احساس می شود و بسیاری از کسانی که انتقاد دارند که این سازمان خوب نمی تواند اداره شود، ساختار بسیار پیچیده و بزرگی دارد و ماموریت های بسیار زیاد دارد به خاطر آن است که نتوانسته خوب از ظرفیت های قانونی که بوده، استفاده کند و الان هم متاسفانه در دولت گذشته آمده اند، شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی را در اصل ۴۴ گذاشته اند که کاملا غیرقانونی است، چون شرکتی که مادر تخصصی است و مصوب مجلس بوده تا بازوی اجرایی سازمان باشد نمی تواند مشمول اصل ۴۴ باشد؟ الان برای خروج این شرکت از اصل ۴۴ مابا هزاران موانع روبرو هستیم ........ و خیلی مسیر بسیار طولانی در پیش داریم .(در دولت جدید چی؟) الان دست دولت جدید نیست و دیگر حل این مساله دست مجلس است. برای خروج این شرکت از اصل ۴۴ خیلی پیگیریها صورت گرفته، در کمیسیون های مختلف دولت و جاهای دیگر الان بحث می شود.بتوانیم مقدمات آن را فراهم کنیم دولت آن را بفرستد برای مجلس تا در مورد خروج این شرکت از اصل ۴۴ خارج تصمیم گیری شود.

در مورد برخی اقدامات شرکت مادر تخصصی توضیح دهید؟

ما توی شرکت مادرتخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی رویکرد اقتصادی نداریم، یعنی رویکرد مان خدمت رسانی به مردم است، چه توی بحش نمایشگاه ها، چه در بخش خدمات دهی توی مجتمع های بهداشتی و جاهای مختلفی که بوده و امیدواریم که با رویکردی که دولت دارد به بخش گردشگری و یکی از اعتقاداتشان این است که باید ما گردشگری را تکان دهیم و جایگزین صنعت نفت مان کنیم. این حرکت ها دارد اتفاق می افتد، منتهی "ما توی بحث بودجه ها خیلی ضعیفیم" سازمان میراث فرهنگی یک سازمان برنامه محور نبوده و مدیریت های غیر پی در پی ای که در این سازمان اتفاق افتاده و توی طول تولد این سازمان هر ۶ ماه یا هر هر ۹ ماه یک رئیس عوض شده، خیلی ضربه زده وارد کرده برای نمونه به همین شرکت، خوب وقتی اموالی که داشته از سازمان جدا می شده، اگر در توی هیات دولت کسی بوده و دفاع می کرده، این اتفاق امروز نمی افتاد.

وی با اشاره به مشکلات برخی مجتمع های بین راهی و وجود برخی ناهماهنگی در بین دستگاههای مرتبط با امور گردشگری ادامه داد: از کارهایی هم توی این شرکت انجام شده این است، مصوبه ای دولت کرده و گفته ۱۰۰۰ دستگاه مجتمع های خدماتی بهداشتی، مجتمع هایی که نماز خانه دارد، سرویس بهداشتی و فروشگاه دارند، اینها در سطح جاده ها و مسیر مواصلاتی کشور ایجاد شود برای رفاه و سهولت گردشران که راحت باشند و استفاده کنند و واقعا جزو زیر ساختهای گردشگری است. از این تعداد خوشبختانه حدود ۵۵۴ تا توسط این شرکت از بودجه عمرانی که دولت داده،ساخته شده و الان خیلی از آنها دارد بهره برداری می شودو خیلی از آنها با مشکلاتی روبروست که بدلیل عدم مکان یابی مناسب و غیره شاید تنها ۱۰ میلیارد ریال برای دسترسی آب آن یا برق آن هزینه دارد، زیر ساختهای آن فراهم نیست، مسیر خوبی ندارد و و یا پر تردد نبوده، یک مقدار با اینگونه مشکلات مواجه اند و در حال جمع بندی و ساماندهی آنها هستیم، بتوانیم با موافقت مجلس و دولت این تعداد مجتمع خدماتی را به ۳ هزار مجتمع برسانیم. طبق استاندار بین المللی هر ۲۵ کیلومتر باید یک مجتمع بین راهی برای رفاه حال گردشگران داشته باشیم و این مجتمع ها برای رفاه حال مسافران ضرورت دارند و باید بتوانند توجیه اقتصادی داشته باشند و برای آن امکانات ایجاد کنند. بحث بعد ما خیلی جاها آمدیم هتل و تاسیسات ایجاد کرده ایم که به درد نمی خورند و توجیه اقتصادی ندارند، اینها ناشی از آن است که امکان سنجی خوبی نشده ، متاسفانه یکی از مشکلاتی که با آن مواجه ایم  مثلا ما الان در مشهد فوق العاده هتل و مهمانسرا و غیره داریم که در پیک تعطیلات نوروز و تابستان مورد استفاده قرار می گیرند، اما ظرفیت زیادی از آنها  در طول سال خالی می ماند، مخصوصا هتل هایی که درجه آنها پایین تر است و این در دراز مدت به اقتصاد مملکت ما ضرر می زند،چون این سرمایه بخش خصوصی ماست. ما اگر می خواهیم بخش گردشگری توسعه پیدا کند، باید برنامه و هدف داشته باشیم، هدف چیه؟ یعنی ما مثلا در شهر تهران چند تا هتل پنج ستاره داشته باشیم، چرا کم داریم و توسعه اش نمی دهیم؟، الان سرمایه گذاری می خواهد در تهران هتل پنج ستاره ایجاد کند، اما وقتی می بیند، برای زمین باید مثلا ۱۰۰ میلیارد تومان بدهد، شهرداری می خواهد برای پروانه مثلا ۲۰ میلیارد تومان بگیرد ، ما باید قبول کنیم، توی مملکت باید هماهنگی ها بین دستگاهها باشد تا بتوانیم بخش خصوصی را تشویق به سرمایه گذاری نماییم. ما می گوییم تسهیل در بخش سرمایه گذار هستیم، یعنی اینکه راهنمایی می کنیم و یکسری ظرفیت های قانونی داریم. مثلا می گوئیم عوارض شهرداری را باید ۵۰ درصد تخفیف بدهند، از ۵۰درصد بقیه آن، ۲۰ درصد آن را بگیرند و ۳۰ درصد بقیه باید تقسیط ۵ ساله کنند، ما قانون داریم، منتهی شهرداری رعایت نمی کند. برای ما که مجری قانون هستیم بایستی از اهرم حاکمیتی و نظارتی استفاده کنیم که این ظرفیت را از شهرداری بگیریم و بتوانیم این امتیاز را به سرمایه گذار بدهیم. الان توی بعضی شهرها مثل تبریز و اصفهان شورای شهر آنها آمده اند، مصوب کرده اند، عوارض هتل سازی صفر و کاملا معاف هستند، توی شهر اصفهان الان هتلهای درجه یک آنها تا شش ماه آینده خالی نیست و شما نمی توانید هتل خالی پیدا کنید،در تهران نیز خیلی از هتل های درجه یک واقعا ظرفیت خالی اقامتی ندارند و همچنان به هتل نیاز است.                                                     رویکرد دولتها خیلی مهم است، الان با رویکرد دولت ما از ۳.۵ میلیون گردشگر خارجی به هفت میلیون گردشگر خارجی رسیدیم،  هر گردشگر خارجی بین هزار و تا ۵ هزار برای کشور درآمد ایجاد می کند. پارسال درآمد ایران از گردشگر خارجی ۴.۵ میلیارد دلار بود، در مقابل ترکیه بیش از ۳۰ میلیارد دلار داشته، در حالیکه ایران ظرفیت های گردشگری بیشتری از ترکیه دارد و ما    می توانیم درآمد بیشتری کسب کنیم. در حال حاضر در کشور ۲۰ میلیون نفر از طریق گردشگری ارتزاق می کنند. با رویکردی که دولت در پیش گرفته ایران به سمت رونق گردشگری در حرکت است،  بطوریکه پارسال برای اولین بار بعد از انقلاب آمار ورودی گردشگر به ایران مثبت بود.      البته تحولات سیاسی منطقه هم تاثیر گذار خواهد بود. ما اگر در گردشگری می خواهیم رشد کنیم باید تمام دستگاه های مرتبط کمک کنند.

وی ساماندهی ۱۵۰ مجتمع بین راهی، ایجاد ۱۴ هزار متر مربع بنا، برگزاری نمایشگاه سوغات ملی ، گرفتن سالن اختصاصی و حضور قوی در نمایشگاه گردشگری ITD در آلمان از جمله دیگر فعالیت های شرکت مادر تخصصی برشمرد و گفت: ایران توانست در این نمایشگاه رتبه دهم را کسب کند.

کرم زاده ادامه داد: با توجه به کاهش قیمت نفت باید طبق قانون برنامه پنجم توسعه آمار ۶ الی۷ میلیون گردشگر خارجی به ۲۰ میلیون گردشگر برسد.

وی تمایل خیلی از سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در ایران در بخش گردشکری را یادآور شد.

نقش رسانه ها و مطبوعات در رونق گردشگری:

مطبوعات ما در ایران هنوز اینقدر حرفه ای نشده اند که بتوانند خودگردان شوند، برای همین باتوجه به روند تخصصی شدن باید مورد حمایت سازمانهای مرجع قرارگیرند.گردشگری طیف عظیمی را در برمی گیرد و مخاطب های زیادی هم دارند، اما باید به مرحله ای از پختگی برسند که حمایت مردمی و سازمانها را داشته باشند .نشریات را به جای گسترده بودن باید تخصصی کنیم و بانک اطلاعاتی درست کنیم و به هرکدام تغذیه محتوایی وحمایتها مادی و معنوی دهیم، روزنامه ها هم باید درجه بندی شوند.در بخش گردشگری وظیفه میراث فرهنگی و همین شرکت مادر تخصصی ایرانگردی و جهانگردی و سازمانها وشرکتهای مربوطه است که مطبوعات را حمایت کنند، اما متاسفانه زیرساختهای مربوط به این حوزه هنوز فراهم نشده است .بخش رسانه ای و مطبوعاتی گردشگری می تواند بطور سازنده با انعکاس فعالیتها حوزه گردشگری و معرفی های جاذبه های ایرانگردی و گردشگری نقش موثری داشته باشد و علاوه بر حضور داخلی باید در نمایشگاهها خارجی هم حضور پررنگتری داشته باشند. ما الان در حوزه اطاع رسانی و تبلیغات گردشگری ضعف داریم، باید فرهنگ کشور مان را  به درستی معرفی کنیم.بیش از هفتاد درصد توریست خارجی که به ایران می آیند از کشور ما اطلاعات درستی ندارند .زبان بین المللی را   نمی دانیم که زبان زنده و ارتباط دنیاست در تمام بخش های گردشگری و هنوز اطلاعات مرجع وکاملی در قالب دفترچه های کوچک برای توریست نداریم .آموزش های لازم رو در بخش گردشگری نمی دهیم آداب و معاشرتهای فرهنگ توریست پذیری و گردشگری را نداریم .آموزش های پایه ای رو لازم داریم.

گردشگری سلامت :

کشور ما از مقاصد ارزان گردشگری سلامت است و با استقبال زیادی روبرو می شویم .اصالت یک ایرانی به مهمانوازی، روح مهماندوستی اوست، ایران را بشناسیم و به دیگران هم بشناسیم باید ظرفیتهاو تاریخ وتمدن آداب و رسوم و سوغاتی های کشور خود را بدانیم واز تک تک این ظرفیتها به نحو احسنت بهره ببریم .ایران در زمینه میراث ناملموس از توانایی زیادی برخوردار است که  معرفی میراث ناملموس از عهده سازمان میراث فرهنگی خارج است، حتی بابودجه ۴۰۰ میلیاردی و ما نیازمند کمک بخش خصوصی هستیم.

یک نکته مهم:: ما هنوز دکترهای گردشگری کم داریم بخش گردشگری نیازمند توانمندی علمی و داشتن متخصصین علمی در این حوزه است . اما ما فارغ التحصیل متخصص در این رشته کم داریم.

ابتدا از دست اندرکاران مجله دیار آشنا خیلی تشکر می کنم، و برای شما آرزوی موفقیت دارم، به خاطر تولد یک نشریه خیلی خوب و اسم جذاب آن و  مطمئنم با پشتکاری که در شما می بینم خیلی زود می توانید این مجله را در مرتبه ای بالا به لحاظ کمی و کیفی برسانید، البته الان هم از لحاظ کیفی مجله دیار آشنا خیلی حرفه ای است و من دو شماره آن را  مطالعه کرده ام، اصلا فکر نمی کردم  برای نشریه ای که فقط چند ماه از تولد آن گذشته باشد، بتواند خیلی خوب و حرفه ای به مطالب و موضوعات بپردازد، البته وجود ارتباطات خوب شما و پیشینه مطبوعاتی مدیریت آن بی تاثیر نبوده است.

دیار آشنا مسیر خوبی را شروع کرده و باید محکمتر پیش برود، باید بتواند استراتژی خوبی در پیش بگیرد، باید از نظر محتوی و توجه به بخش های اقتصادی به قسمتهای بکر و دست نخورده ورود کند، بخصوص در حوزه هایی که ما نقص داریم وارد شوید.پایانخدمات دیار آشنا

 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا

جشنواره گشتانه با 100000000 ریال جایزه

افتخارات دیار آشنا

 • افتخارات دیار آشنا
 • افتخارات دیار آشنا
 • افتخارات دیار آشنا
 • افتخارات دیار آشنا
 

مراكز گردشكري منتخب ايران

 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران

باشگاه ديار آشنا