مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا
مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا
مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا
مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا

بخش پایانی گزارش سی سنگان، نقطه عطف طبیعت


dsc05395.jpg

بخش پایانی گزارش سی سنگان، نقطه عطف طبیعت

مجتمع نمونه تفریحی و توریستی سی سنگان در استان مازندران حد فاصل کیلومتر ۲۲ جاده نوشهر- نور قرار دارد.

مساحت آن ۶۰۲ هتکار است و به دلیل وجود دو پدیده منحصر به فرد دریا و جنگل از جمله پارکهای طبیعی تراز اول کشور محسوب می شود.

این پارک با وجود گونه های جنگلی طبیعی از جمله راش، بلوط، نمدار، ممرز، انجلیلی و شمشاد از جمله اکوسیستم های طبیعی و نادر جنگلهای جلگه ای شمال کشور به حساب می آید.

ادامه  گزارش سفر به سی سنگان *

جواد جلالی

نشریه دیار آشنا- از يكى از كارمندان رستوران پرسيدم آيا اینجا هميشه اينطور شور و حال دارد؟ با لبخند مرسوم در مجتمع گفت: کجاشو ديدى؟  آيا شما به جنگل سي سنگان رفته ايد؟ 

گفتم نه هنوز وقت نكرده ايم، اگر چه چند ساعتى است كه به اتفاق چند تن از همکارنم، وارد اين مجموعه شديم، اما به هر گوشه كه نگاه مي كنيم، اينقدر وسايل سرگرمى است كه هنوز ما به انتهاى ساحل نرسيده ايم. حالا مگر در جنگل چه چىزی وجود دارد؟

جوان كارمند گفت: من به شما توصيه مي كنم كه حتماً امشب جنگل را هم ببينيد، در آنجا هم ما چندين رستوران و سوپرمارکت و نمايشگاه داريم، اما از همه مهمتر بايد سوار قطار شادى سي سنگان بشويد و يا در جنگ شادى سي سنگان شركت كنيد.

جنگ شادى؟ این ديگر چى است؟ من با تعجب سئوال كردم. جواب داد: همه شب در جنگل در ابتدای ورودى بطور رايگان برنامه موزيك كنسرت همراه با نمايشنامه هاى كمدى و مسابقات مختلف براى مسافران در نظر گرفته شده است، و حتما بايد از آن ديدن كنيد.

 اين همه برنامه آن هم به رايگان در اين مجتمع نمونه كه مثلا به بخش خصوصى واگذار شده است؟ من بايد حتما از مهندس سلطانى درباره اين همه سرويس دهى بيشتر بپرسم.

با توافق دوستان بعد از ساعتها قرارشد كه شام را در يكى ديگر از رستورانهاى ساحلى به نام " نان داغ، كباب داغ" بخوريم و امشب را فقط به ساحل اختصاص دهيم و فردا صبح بعد از مصاحبه با مهندس سلطانى به جنگل برويم.

صبح با نسيم خنک دريا بيدار شدم، تصميم گرفتم تا دوستان  بيدار بشوند، بروم، نمازم را در نمازخانه سادات در ساحل بر پا كنم و بعدا بر روى نيمكت هاى ساحلى بنشينيم و طلوع آفتاب را نظاره کنم.

البته نا گفته نماند كه محل اقامت ما دريكى از ويلاهاى ساحلى بود و فقط با کنار زدن پرده مي شد، دريا و طلوع خورشيد را ديد، اما من مي خواستم تمام دريا را حس كنم، هوا گرگ و ميش بود. از اتاق بیرون آمدم، برخلاف تصور من دیگر مسافران هم با همين احساس زودتر از من از اتاق هايشان بیرون آمده بودند و آهسته و آرام در حال قدم زدن در ساحل بودند.

به طرف نمازخانه رفتم، نزديك اتاق پذيرش بود با وضو خانه ای مجزا ، درست در روبروى آبنماى ورودى قرار گرفته، اتاق بسيار تميز و مجهز به كولر مي باشد، نسبتا پر از مسافر بود. صداى اذان موذن درسراسر ساحل مسافران را دعوت به نماز جماعت صبحگاهى مي كرد. احساس خيلى قشنگى داشتم، ناخودآگاه از اين همه داشتن ها بخودم مي باليدم، و شكر گذار بودم. بعد از نماز، داشتم با خودم فكر مي كردم كه چه احساس خوبى دارم، اصلا از آن موقع كه وارد اين مجتمع شدم، انگار كه يك آرامش خاصى دارم، همه خوبند، همه ملايم، يك حس لطيفى همه وجودم را فراگرفته، شايد در شلوغى روزانه وهياهوى كارى در شهر بزرگى مثل تهران هيچ موقع اينقدر با خودم خلوت نكرده بودم كه حالا در اين نماز خانه ساده و بي آلايش، خارج از هياهو و بزن و بگير روزانه، اينقدر آرام و بى تفاوت شدم.

بوى نان تازه من را به يكى ديگر از رستوران هاى ساحلى هدايت كرد، رستوران فست فود ساحلى با املت مكزيكى در كنار ساحل، املت مكزيكى !

بوى چاى و قهوه داغ در كنار ساحل وادارم كرد، همانجا سفارش صبحانه را بدهم. آفتاب با رقص و دلبرى آرام آرام بالا م می امد و شور و حال ساحل سي سنگان بيشتر مي شد، مردم يكى يكى از چادر هاى خود بيرون مي آمدند، بعضي ها در حال وضو گرفتن بودند و بعضي ها بطرف نمازخانه سادات ساحلى می رفتند بعضي ها در سوپر مشغول خريد نان و پنير صبحانه بودند.

ساعت نزديك به ده شده بود، يكى از كارگران به سراغ من آمد و گفت مهندس سلطانى در دفتر مديريت منتظر شماست، هر موقع كه وقت داشتيد، تشريف بياوريد.

فورا با همكارانم  تماس گرفتم و با يك عالمه سئوال، به ديدن مهندس رفتيم، مهندس با خوش رويی پرسيد كه آيا وقت كردید، كه كل مجموعه را ببينيم؟ 

 گفتم والا ديشب همه وقتمان صرف ساحل شد، ولى امروز را به جنگل خواهيم رفت، ايشان هم عقيده بودند كه بله واقعا اگر دوست داريد، سي سنگان را تجربه كنيد، احتياج به دو يا سه روز كامل داريد.

ما در اين فضا از هرگونه وسايل تفريحى استفاده كرديم كه محيطى شاد براى مسافران ايجاد كنيم  و چندين بازى و وسايل ديگر هم  در راه است، ازجمله پراسيلين (از روى قايق بوسيله چتر هوايی به بالا مي رويد) و يا اكسپرس وى (توسط كابلهاى قوى بصورت سقوط آزاد از يك مكان به مكان ديگر منتقل مي شويد) سينماى ٥ بعدى و غيره.

مهندس ممنونم از پذيرايی شما و واقعا براى من و همراهانم، ديدن سي سنگان تا اين لحظه خیلی جالب بود، اما اگر اجازه بدهيد، من دنباله مصاحبه ديروز را با اين سئوال شروع كنم كه شما اول كمى از خودتان بگويد كه خوانندگان ما با شما و طرز مديريت شما بيشتر آشنا شوند، البته من در اينجا لازم مي دانم كه به شما بعنوان مدير ارشد و دكتر ساداتى به عنوان مجرى اين مجموعه تبريك بگویم، براى راه اندازى و مديريت خوبى كه در اينجا  مشاهده كردم.

از بدو ورود و برخورد تمامى كارمندان و غرفه داران و طرز رفتار آنها با مسافران، معلوم است كه يك مديريت و ديدگاه مخصوصى نظارت بر اين مجموعه دارد كه من مطمئن هستم، ديدگاه مديريتى شما و دكتر ساداتى بايد باشد.

در ضمن خواستم از شما خواهش كنم كه به عنوان يك مدير با تجربه و موفق، ديدگاه خودتان را در صنعت گردشگرى براى خوانندگان ما ابراز كنيد.

بِسم الله الرحمن الرحيم، من محمد تقى سلطانى هستم ، بازنشسته سازمان منابع طبیعى، همانطور كه ديروز عرض كردم، قبل از شروع همكارى با دكتر ساداتى به عنوان مجرى طرح سي سنگان بنده افتخار داشتم كه به عنوان معاونت فنى سازمان منابع طبیعى انجام وظيفه كنم. بعد از سی و اندی سال خدمت در سازمان و تقريبا هم زمان با همان سالهاى اولى كه دكتر ساداتى برنده مزايده سي سنگان شدند و اين مجموعه به ايشان واگذار شد، بنا به درخواست دكتر ساداتى بنده در خدمت شما شروع به همكارى با ايشان كردم و الان هم نزديك به ٨ سال است كه در خدمت شما و مسافران عزيزى كه از جای جای اين مرز و بوم به اينجا مي آيند، هستم.

بنده تحصيلات ارشد را در رشته مديريت گرفته ام و با تجربه سى ساله ای كه از دوستان و اساتيد فن جمع آورى كرده ام، با دكتر ساداتى همكارى دارم.

البته همانطور كه مي دانيد هر روز جاىی براى ياد گيرى و تجربه كردن هست، فكر مي كنم نظرات دكتر ساداتى بعنوان يك سرمايه گذار فعال كه با سالها تجربه كارى موفق، و ديدن تفرجگاه و مكانهاى اكثر كشور هاى دنيا همراه با تجربيات شخصى بنده و اطلاعاتى كه من در سالهاى گذشته از منابع طبیعی و محيط زيست به دست آورده ام و حمايت مسئولين و دست اندرکاران دولتى كه پى به ارزش اين صنعت جديد گردشگرى برده اند و همت نيروى انسانى و همكاران و مديران خوب سي سنگان، ما توانسته ايم كه مكانى براى مسافران عزيز درست كنيم كه از هر كس با هر سليقه و بودجه ای بتوانند از مزاياى سفر و اين طبيعت زيبا استفاده بكنند.

در سال ١٣٨٦ منابع طبیعي بعنوان متولى اصلى با دكتر ساداتی وارد يك قرار داد سى ساله شده اند كه اين قرارداد هر ده سال به ده سال مي تواند، تمديد شود.

بر اساس اين قرارداد دكتر ساداتى به عنوان مجرى طرح مي بايست، تعهداتى را كه در آن طرح ديده شده است را انجام دهد، كه الحمدلله تا به امروز همگى تعهدات انجام شده است، و لازم به گفتن است كه دكتر تمامى اين تعهدات را با سرمايه شخصى خود كه بعنوان سرمايه گذار خارجى تعريف شده است، انجام داده و هيچگونه هزينه ای براى دولت نداشته است.

ايشان از روز اول هم ديدگاهى داشته اند كه هم سو با ديدگاه بانى اوليه اين پارك مرحوم مهندس آشتيانى مي باشد، كه تا حد امکان بيشتر بازيها و مكانهاى تفريحى را به ساحل انتقال دهد كه باعث تخريب و انهدام جنگل نشود، پيرو همين سياست كارى همينطور كه ملاحظه مي كنيد ما بيشتر از ده رستوران در سي سنگان ايجاد كرده ايم، ولى به جز دو تا از آنها، بقيه در ساحل قرار دارند، بعلاوه ما بيشتر از ٤٥ غرفه تفريحى و فروشگاهی داريم كه همگى آنها به جز دو يا سه عدد در ساحل قرار دارند.

اين سياست كارى باعث شده است كه جنگل سي سنگان كه يكى از پر ارزشترين ذخيرگاه هاى شمشاد در دنيا است، سالم و بكر و پويا باشد و از نظر اكوسيستم آسيبى به محيط زيست و طبیعت وارد نشود و هنوز هم آن آرامش جنگلى برقرار باشد.

البته همانطور كه شما اطلاع داريد، در اكثر كشورهاى دنيا  منابع طبیعی يا ساحلى و يا جنگلى و يا حتى به صورت صحرا وجود دارد و نسبت به موقعيت محيط و طرز زندگى افراد بومى، از اين منابع استفاده می شود، اما چه بهتر كه اين استفاده با برنامه و ساماندهى شده باشد.

ما در سي سنگان سعى بر اين داريم كه همزمان كه محيطى دلپذير و شاد براى مسافران ايجاد می كنيم، طورى اينجا را مديريت كنيم كه به اكوسيستم طعبيت صدمه ای وارد نشود و در ضمن براى امنيت مسافران بطور نامحسوس مديريتهايی انجام مي شود كه ممكن است در برخورد اول جاى سئوال ايجاد كند.

مثلا اگر شما در شب در جنگل تشريف ببريد، خواهيد ديد كه بعضى نقاط جنگل بسيار تاريك است و اين براى بعضى مسافران جاى سئوال است و حتى بعضى وقتها نه تنها به خود بنده بعنوان مدير ارشد و مديرعامل شكايت مي كنند، بلكه به مسئولين دولتى يا فرماندارى هم اعتراض مي كنند.

*خوب جواب شما چيست جناب مهندس سلطانى، راستش اگر من هم جاى آن مسافران باشم، اعتراض مي كنم كه چرا بيشتر چراغ نمي گذاريد؟

راستش جناب جلالى دقيقا نكته همين جاست وقتي كه راجع به مديريت اين جور اماكن صحبت مي شود، همين نكات ريز است كه تاثير بسزایی در صحت و امنيت مسافر دارد.

جلالى: متوجه نمي شوم مهندس، منظورتان چيست؟ تاريك نگه داشتن بخشى از جنگل در شب چه تاثيرى در امنيت مسافر دارد، بر عكس من فكر مي كنم كه باعث نا امنى بيشتر خواهد شد.

مهندس سلطانى: ببينيد جناب جلالى عزيز، پارك سي سنگان يك پارك شهرى نيست و با پارك هايي كه عزيزان در شهر و يا ولايت خودشان می بينند، كاملا تفاوت دارد، اينجا در عين آرامى، يك جنگل وحشى است، با انواع حيوانات وحشى، ما در سي سنگان روباه و شغال و گراز وحشى داريم تا درعمق جنگل خرس قهوه ای و گربه وحشى و ساير حيوانات ديده شده اند، در يك چنين فضايی در اكثر جنگلها و يا پاركهاى جنگلى در غروب پارك بسته مي شود و كسی حق ورود به آن را ندارد، منتها چون بستن پارك با يك چنين ازدحام جمعيتى براى ما میسر نيست؛ ما به وسيله خاموش نگهداشتن بعضى نقاط در واقع سعى بر اين داريم كه مردم را به اقامتگاه ها و كمپ هايی كه مجهز به تمام وسایل اوليه است، هدايت كنيم. در آنجا ما نگهبان داريم، گشت شب داريم، سرويس بهداشتى و شير آب خورى  و به اندازه كافى هم روشنايی داريم. البته اين براى بعضي ها باعث سوء تفاهم مي شود.

خوب جناب سلطانى، براى مسئولان و عزيزانى كه در بخش مهماندارى و گردشگرى فعاليت دارند، چه پیشنهادی داريد؟

مهندس سلطانى: با در نظر گرفتن اينكه صنعت گردشگرى بعد ازصنعت خودرو جزو بالاترين شاخص اقتصادى در جهان امروز است و با توجه به اينكه كشور عزيز ما ايران از نظر جاهاى ديدنى در دنيا جزء  پنج كشور اوليه مي باشد، از طرفی  امروزه مردم بيشتر از سابق در حال مسافرت هستند و براى جاهاى تاريخى و تفريحى هزينه مي كنند، و اينكه كشور ما داراى چهار فصل طبیعی است، بايد عرض كنم، اين صنعت مي تواند جوابگوى بخش عظيمى از كارآفرينى كشور باشد.

منتها عزيزان و مسئولان كشورى می بايست با يك ديدگاه باز و برنامه ريزى بلند مدت به اين موضوع اقتصادى نگاه كنند.

در حال حاضر سازمان ميراث فرهنگى و صنايع دستى و گردشگری با دادن امتياز هايی به سرمايه گذاران در اين بخش سعى بر اين دارد كه بيشتر از عزيزانى که در اين بخش سرمايه گذارى مي كنند، حمايت كنند، اما هنوز هم به طور سليقه اي با عوض شدن هر مسئول ارشد این سازمان يا عوض شدن دولت، تمام برنامه هاى سابق عوض مي شود، و اين خود باعث از بين رفتن هزينه سنگين زيرسازى و يا جذب نيروى با تجربه مي شود.

البته در اين مسير براى  جذب گردشگر، چه گردشگر داخلى، چه خارجى، زير ساخت هاى اصلى بايد مهيا شود و فرهنگ سازى از طريق رسانه هاى عمومى براى حفظ و نگهدارى طبیعت انجام شود.

مي بايست به مردم و عزيزان مسافر ياد داده شود كه در موقع سفر به نكات ايمنى و هشدار دهنده توجه ویژه داشته باشند.

از ريختن زباله در جاده ها يا اماكن عمومى جلوگيرى كنند، از روشن كردن آتش نزديك به ريشه درختان كه باعث خشك شدن درخت مي شود، خود دارى كنند، ازقطع كردن ساقه هاى درختان براى پخت و پز و يا روشن كردن منقل كباب خود دارى كنند.

احترام به طبیعت و اينكه نظافت نصف إيمان است، بايد در همگى مكان هاى عمومى بيشتر رایج باشد. كشورهاى همجوار ایران كه نصف منابع طبیعي و آثار تاريخى کشور ما را هم ندارند، توانسته اند سالانه میلياردها دلار از اين صنعت بهره بردارى كنند.

حجم عظيمى از سرمايه ملى ما بصورت ارز از اين كشور به كشور هاى همسايه ما مي رود، در صورتيكه با آب و هوايي كه ما داريم و مكان هاى تاريخى و هنرى كه ما داريم، مي بايست آنها به كشور ما بيايند و در اينجا هزينه كنند.

از مهندس سلطانى راجع به نيروى كارگران در سي سنگان و صنعت گردشگرى پرسيدم.

مهندس سلطانى: ببينيد جناب  جلالى تا آنجا كه من تحقيق كردم، بيشتر از ٢٨٥ ميليون كار در صنعت گردشگری در دنيا ايجاد شده است، يعنى از هر١١شغل در دنيا يك شغل بنوعى وابسته به اين صنعت دارد، حال چه از آژانس مسافربرى گرفته تا صنعت چمدان سازى و هتل و ترانسپورتیشن وتاكسيرانى و فرودگاه ورستوران و غيره.

سي سنگان در موقع تحويل به دكتر ساداتى نزديك به ١١ كارگر داشته كه فقط براى حفاظت از جنگل بكار گرفته شده بوده اند، اما در حال حاضر بيش از ٤٠٠ نفر بطور مستقيم در سي سنگان امرار معاش مي كنند و معمولا هر کدام از اين عزيزان نان آور يك خانواده سه يا چهار نفره هستند.

سي سنگان باعث يك تحول سازنده در كل اين منطقه شده است، زمينها بمراتب به قيمت بالاتر خريد و فروش مي شوند، و با آن ديدگاه خدا پسندانه اي که دكتر ساداتى دارد، و تا آنجايی كه من اطلاع دارم، ايشان به چندين مدرسه و مساجد مختلف و باشگاهاى ورزشى محل كمك مي كنند و يكى از كارهاى مهم سي سنگان اين است كه بخشى از درآمدش هرساله به سازمان دوستداران "انجمن ام اس" غرب مازندران داده مي شود و يكى از هدفهاى دكتر ساداتی، همكارى با اين انجمن براى ساخت يك كلينیك غير انتقاعي براى اين بيماران است.

من مطمئن هستم، اشخاصى مانند دكتر ساداتى در اجتماع ما و يا دوستان ايرانى مقيم خارج از كشور كم نيستند كه از جان و دل دوست دارند به مادر وطن و كشورعزيزمان خدمت كنند.

يكى از چالش هاى دولت در اين امر خطير براى دعوت از ايرانيان مقيم خارج براى سرمايه گذارى در ايران، ثبات و اطمينان به سرمايه گذاران است. يك سرمايه گذار چه داخلى و مخصوصا خارجى احتياج به آن دارد كه بداند در پايان سرمايه گذاريش، دولت به عهد خود وفا مي كند، او نگران بازگشت سرمایه اش نخواهد بود.

مسئولان بايد كارشناسانه عمل كنند، با برنامه ريزي هاى طولانى و حساب شده؛ نه اينكه با عوض شدن يك مدير يا رئيس سازمان، همه برنامه و تعهدها عوض شود.

 از مهندس راجع  به برنامه هاى موفق و شيوه مديريت شان پرسيدم، در جواب چنين گفتند:

جناب جلالى همانطور كه مي دانيد دكتر ساداتى به عنوان مجرى طرح  سي سنگان سياست اصلى و کاری مجتمع را برنامه ريزى مي كنند، بنده بعنوان مديرعامل با همكارى١١مدير ديگر در بخش هاى مختلف از حراست تا پذيرش و مالى و خدماتى واجرایي، سعى بر اين داريم كه در چهارچوب دفترچه طرح منابع طبیعى، با استفاده از اهداف سازمان ميراث فرهنگى و سياست كلى دكتر ساداتى به عنوان سرمايه گذار؛ و راضى نگهداشتن بيش از يك میليون مسافر، با سليقه ها  و درآمدهای متفاوت، اين برنامه ها را در قالب بودجه تعيین شده و زمان بندى معين، اجرا كنيم.

البته بايد عرض كنم در اين راستا خوشبختانه نيروهاى استخدامى مجموعه متقابلا  از دل و جان مايه مي گذارند. چون در سي سنگان ما به اين باور رسيده ايم كه هر كدام از نيروها لازم و ملزم يکديگر هستند. سالانه مقدار زيادى بودجه براى كلاسهاى آموزشى آشنایی با طرز برخورد با مسافران و رعايت احترام و سرويس دهى به ميهمانان هزینه مي شود.

كارگران و كارمندان سي سنگان همیشه بخاطر طرز برخورد و انجام وظایف تا پوشيدن مرتب يونيفورم و نظافت هاى شخصى تا عمومى ارزش سنجى می شوند.

در سي سنگان ما اعتقاد داريم كه هر مسافر ميهمان شخصى ما می باشد و همگى سعى بر اين دارند كه مسافر با خاطره خوش از اينجا به شهر و استان خود بازگردد.

شعار ما در سيسنگان: " زندگى خاطره است، امروز خاطره فرداست، زندگى كن!

 اين شعار در تمامى تبليغات ما ديده مي شود ودر واقع دستور كارى براى همه مديران و كارمندان اين مجموعه است كه در رفتار و منش كارى خود با مسافران، براى آنها خاطره ساز باشيم.

من در این بخش از گزارشم از مهندس تشكر كردم و اجازه خواستم كه به همراه ایشان به بخش جنگلى سي سنگان برويم.

زيرگذر سي سنگان به آسانى و با امنيت خاطر، ساحل دریا را بدون عبور از روی اتوبان شلوغ، به جنگل وصل مي كند.

در آن طرف زير گذر ما درست در درب ورودى يك جنگل بيرون آمديم. امروز هم مانند ديروز صف طولانى ماشين ها را مي شد، ديد که منتظر ورود به جنگل بودند.

وروديه پارک جنگلی سی سنگان با سردر زيبايی آراسته شده بود ونگهبانان، مودبانه و دوستانه با لبخند به ما خوش آمد گفتند. سراغ قطار شادى را گرفتيم و با كمال احترام ما را به داخل جنگل و نزديك رستوران چهل گيس راهنمايی كردند.

رستوران چهل گيس؟ حتما اين هم داستانى دارد كه بايد به آن پى برد. بعد از عبور از دروازه ورودى، محيط زيبا و دل انگيز جنگل را مي شود ديد، مردم در گوشه و كنار در چادرهاى مسافرتى اسكان كرده اند، بوى كباب و صداى خنده و شادى مردم را مي شود شنيد که هر خانواده ای بنوعى در حال تفريح است. چند نفرى زير سايه درختان تنومند دراز كشيده اند. تابلو راهنما مسافران را به طرف مسجد جنگل و نمايشگاه هدايت مي كند.

ما هم آهسته از جاده باريك وپيچ و خم دارى كه از کنار مسجد به سمت جنوب پیش مي رفت، گذشتيم، جاده هاى باريك و زيبايي براى قدم زدن در جنگل درست شده است. در انتهاى جاده ميدانگاه بزرگى را مي شود، ديد، كافى شاپ سي سنگان نزديك سوپرمارکت پارک جنگلی و در چند قدمی آن رستوران سنتى چهل گيس با ديوار هاى شيشه ای و انواع بازيهاى سرگرم كننده ديده مي شوند، ميز پينگ پنگ وفوتبال دستى، جوان ها را سر گرم كرده. قسمت دوچرخه سوارى خيلى شلوغ است، در طرف ديگر پيست اسب سوارى نزديك به شهر بازى شور و هيجان خاصى را به ميدانگاه پارک جنگلی داده است.

تابلوى نمايشگاه صنايع دستى ساختمان بزرگ و چند طبقه اي را نشان مي دهد كه در غرفه هاى مختلف انواع صنايع دستى محلى با قيمتهاى ارزان مشتريان را مجذوب خود كرده است. 

نزديك رستوران چهل گيس شديم ، هنوز به دنبال قطار شادى سي سنگان بوديم كه ناگهان صداى بوق قطار و زنگوله بزرگى ما را حيران كرد، صداى دست زدن و شادى و خنده مسافران قطار با موزيكى كه از قطار بخش مي شد، نشان دهنده لذت سفر جنگلى مسافران اين قطار در عمق جنكل سی سنگان بود.

ما هم تصميم گرفتيم كه قبل از صرف ناهاردر رستوران چهل گيس با يك آش رشته معروف چهل گيس، ته بندى كنيم و با همين قطار شادى جنگل سي سنگان را ببينيم و بعد از این سفر هیجان انگیز به يكى از كلبه هاى چوبى رستوران چهل گيس براى صرف ناهار و استراحت عصرانه برویم.

قطار شادى سي سنگان با آهنگ خيلى شاد محلى از خيابان هاى تنگ جنگل مي گذشت و مردم هم با دست زدن و هورا كشيدن نشان مي دادند كه چقدر ازاين جنگل زيبا با درختان بلوط، افراط، انجير و شمشاد لذت مي برند.

بازديد من از اين ديار جنگلى به قدرى برایم تاثير گذار بود كه ياد حرف آن دوست خارجى افتادم كه به درستى این جمله را قبل از سفر توی باغهای فرخزاد تهران گفت كه "سى سنگان نقطه عطف طبیعت است"  شما هم اگر می خواهید بخشى از بهشت را  ببينيد، توصیه می کنم به سي سنگان برويد و حتما به خاطر داشته باشید، سی سنگان اگر چه چهار فصل سال قشنگ و زیباست، اما پاییز آن جلوه و صفای دیگری دارد. به امید آن روز که با اتفاق شما سفری خاطره انگیز به  مجتمع نمونه تفریحی و توریستی سی سنگان داشته باشیم. پایان

* نقل از نشریه دیار آشنا/ شماره ۷/ نیمه اول مهر ماه ۹۵/ صفحات ۴، ۵ و ۱۵

عکس یکی از درهای ورودی مجمتع نمونه گردشگری سی سنگان - عکس از جواد جلالیخدمات دیار آشنا

 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا

جشنواره گشتانه با 100000000 ریال جایزه

افتخارات دیار آشنا

 • افتخارات دیار آشنا
 • افتخارات دیار آشنا
 • افتخارات دیار آشنا
 • افتخارات دیار آشنا
 

مراكز گردشكري منتخب ايران

 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران

باشگاه ديار آشنا