Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/diyareas/public_html/libraries/pear/PEAR.php on line 494

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/diyareas/public_html/libraries/pear/PEAR.php:494) in /home/diyareas/public_html/include/Jaws/Layout.php on line 687

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/diyareas/public_html/libraries/pear/PEAR.php:494) in /home/diyareas/public_html/include/Jaws/Layout.php on line 688

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/diyareas/public_html/libraries/pear/PEAR.php:494) in /home/diyareas/public_html/include/Jaws/Layout.php on line 689
آبهای معدنی گرم یا توریسم چهار فصل - مجله ايرانگردي و گردشكري ديار آشنا

مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا
مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا
مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا
مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا

آبهای معدنی گرم یا توریسم چهار فصل


76850.jpg

آبهای معدنی گرم یا توریسم چهار فصل

مهندس اصغر سعیدان*

فصول چهارگانه سال هرکدام جاذبه خاص خود را دارد که در زندگی جانداران اثرگذار است . یکی از وظائف انسانها بعنوان اشرف مخلوقات استفاده بهینه از طبیعت در فصول چهارگانه است . همانطوریکه در ورزش ورزشهای زمستانی و غیر زمستانی داریم در توریسم نیز این مساله مطرح هست .

مجله ایرانگردی دیار آشنا- به گزارش پایگاه خبری گردشوران ( jalalnews)- تاسیساتی که با هزینه گزاف در سواحل دریا و جاهای خوش آب و هوا برای پذیرائی از گردشگران تابستانی احداث می شود، در فصل زمستان بلااستفاده می ماند . همانطور هتل و تاسیساتی که در مناطق سردسیر برای علاقمندان ورزشهای زمستانی پیش بینی می شود، حداقل ۸ ماه در سال بلااستفاده می ماند که این خواب سرمایه در درآمد سرانه گردشگران اثر گذار است و سبب بالا رفتن هزینه ها می شود واین یکی از فاکتورهای مهم است که توریستها به آن اهمیت می دهند .

وقتی گردشگری به عنوان صنعت در دنیا مطرح شد، دست اندر کاران به این فکر افتادند که مثل همه صنایع صنعت گردشگری را نیز از فصلی بودن به در آرند و چاره اندیشی کنند تا تاسیساتی را فراهم آورند که گردشگران در تمام فصول بتوانند از آن بهره ببرند. در این راستا بود که برف مصنوعی تولید شد و با این کار توانستند در فصولی و یا جاهائی که امکان بارش برف نیست، باتولید برف مصنوعی در حد محدودی از نیازهای علاقمندان این گروه را برآورده کنند و یا با پیش بینی تاسیسات حرارتی و گرم کردن آبهای استخر تا حدودی محیط را برای استفاده از آب در فصول سرما مهیا کنند. ولی همه اینها هزینه هایی را در بر دارد که مقدار سرمایه گذاری را افزایش می دهد و در حد توان هر سرمایه گذاری نیست که بتواند تاسیسی بسازد که چهار فصل از گردشگران پذیرا باشد، به خاطر افزایش بهایی که صرف تاسیسات و انرژی مصرفی می شود .

    گذشته از اینها هر چیز طبیعی جذابیتش بیشتر از مصنوعی آن است. با این دید بود که امروزه در جهان به آبهای معدنی گرم و تاسیسات آن بهای بیشتری داده می شود. زیرا آبهای معدنی گرم علاوه بر شفابخش بودنش با دماهای مختلف در تمام فصول در محیطهای سرپوشیده و روباز قابل بهره برداری است  و می توان با ایجاد تنوع در تاسیسات جوابگوی نیازهای تمام گروههای سنی شد و میزان ماندگاری توریست را افزایش داد.

    آبهای معدنی گرم از زمانهای قدیم مورد بهره برداری بوده و آنها را آبهای شفابخش می نامیدند و از آبهای معدنی گرم با هدف استحمام، معالجه و تفریح و سرگرمی استفاده        می کردند. اکنون باتوجه به موقعیت زمانی باید از آبهای معدنی گرم استفاده مطلوبتری کرد.

   با در نظر گرفتن اینکه آبهای معدنی گرم بخاطر شفابخش بودنشان ریشه در فرهنگ ما دارد، می توان با احداث تاسیسات مناسب و تربیت مربیان در این حرفه در گردشگری سلامت قدمهای موئثرتری را برداشت.

    وجود مربیان وارد در تاسیسات آبهای معدنی گرم به عنوان گردشگری سلامت، خیلی ضروری است، زیرا آبهای معدنی گرم همانطوریکه برای اکثر افراد مفیداست، بعضی از آبهای گرم نیز می تواند برای افرادی مضر باشد که تشخیص آن با گروه متخصصان و یا پزشکانی است که در آن تاسیسات انجام وظیفه می کنند.

   به ندرت می توان یک تاسیسات توریستی پیدا کرد که سه نسل همزمان باهم بتوانند از آن تاسیسات بهره ببرند، ولی در تاسیسات آب معدنی گرم ( S P A ) ایجاد بخشهای متفاوت و مجزا از هم، تفریح، استراحت و درمان همزمان امکانپذیر است که نمونه های عینی آن را در دنیا می توان ملاحظه کرد .

   یونانیان اولین تمدنهایی بودند که از آبهای معدنی گرم با احداث تاسیسات مناسب و مدرن نسبت به آن زمان برای استفاده رزمندگان در جهت استراحت، رفع خستگی و تقویت بنیه استفاده کردند و اسم آن تاسیس را  اسپا ( S P A )  نامیدند که مخفف جمله یونانی ( Salud Per Aquam ) به معنی سلامتی که از آب حاصل می شود، است.

   متخصصین و افراد مطلع، گردشگری سلامت را چنین تعریف می کنند: سفر کردن برای تقویت روح و جسم جهت جلوگیری از مریض شدن. و در واقع اساس گردشگری سلامت در کشورهای پیشرفته را آبهای گرم معدنی تشکیل می دهد و زیرشاخه های گردشگری سلامت عبارتند از :

 1. آب درمانی
 2. طبیعت ( اقلیم ) درمانی
 3. غار درمانی
 4. درمان بادارو

که هریک از اینها اهمیت ویژه خودش را دارد و در مورد هر کدام می توان به تفصیل سخن گفت.

 

*رئیس انجمن ترویج و توسعه فناوری و بهره برداری از آبهای گرم

این انجمن در تاریخ ۱۵ مهر ماه ۱۳۸۸ در اداره کل مردم نهاد وزارت کشور ثبت و از تاریخ ۲ آبان همان سال در روزنامه رسمی موجودیت خود را اعلام کرد.خدمات دیار آشنا

 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا

جشنواره گشتانه با 100000000 ریال جایزه

افتخارات دیار آشنا

 • افتخارات دیار آشنا
 • افتخارات دیار آشنا
 • افتخارات دیار آشنا
 • افتخارات دیار آشنا
 

مراكز گردشكري منتخب ايران

 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران

باشگاه ديار آشنا